SERIE A

Βερόνα - Ίντερ 1-2: Τρίποντο και κορυφή για τους νερατζούρι

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Βερόνα-Ίντερ.
Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Βερόνα-Ίντερ. PAOLA GARBUIO/LAPRESSE VIA AP

Η Ίντερ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 κόντρα στη Βερόνα και παρέμεινε στο κυνήγι της Μίλαν. (VIDEOS)

Ακόμα ένα τρίποντο πήρε η Ίντερ η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 κόντρα στη Βερόνα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες καλές στιγμές. Για την ακρίβεια είχε μόνο μία μεγάλη ευκαιρία για την Ίντερ. Στο 36' ο Σιλβέστρι με μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Μαρτίνεζ κράτησε το 0-0.

Στην επόμενη μονομαχία των δύο παικτών νικητής ήταν ο Αργεντινός της Ίντερ. Στο 52' ο Χακίμι έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ με γυριστό την έστειλε στα δίχτυα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού μετά από σχεδόν ένα μήνα.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Βερόνα βγήκε μπροστά και έφτασε στην ισοφάριση μετά από δώρο του Χαντάνοβιτς στο 63' με τον Ίλιτς να βάζει ένα από τα πλέον εύκολα τέρματα της καριέρας του.

Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το τέρμα που πέτυχαν αφού η Ίντερ ανέκτησε το προβάδισμα στο 69'. Ο Μπρόζοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Σκρίνιαρ με κεφαλιά να διαμορφώνει το 2-1.

Οι παίκτες του Κόντες διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και μάλιστα πέτυχαν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Λουκάκου το οποίο δεν μέτρησε αφού ο Βέλγος είχε κάνει επιθετικό φάουλ.

Βερόνα: Σιλβέστρι, Φαραόνι, Νταβίντοβιτς (31' Λοβάτο), Μανιάνι, Κετσερίνι, Ντιμάρκο, Βελόζο, Ταμέζε, Κόλεϊ, Ζακάνι, Μόρα

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Γιάνγκ, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Πέρισιτς, Μαρτίνεζ, Λουκάκου