BUNDESLIGA

Βέρντερ - Λειψία 1-1: Οι ταύροι άφησαν δύο βαθμούς στη Βρέμη

Leipzig's Lois Openda scores his side's second goal during the Group G Champions League soccer match between Red Star Belgrade and RB Leipzig at the Rajko Mitic Stadium in Belgrade, Serbia, Tuesday, Nov. 7, 2023. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Ο Λόις Οπέντα @ 2023 DARKO VOJINOVIC / AP IMAGES

Η Λειψία δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Οπέντα σκόραρε για τους ταύρους και ο Ντζίμα έφερε το ματς στα ίσια.

Η Λειψία άφησε δύο βαθμούς στη Βρέμη, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Βέρντερ για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga και άφησε δύο βαθμούς στη μάχη που δίνει για να μείνει κοντά στην κορφή.

Οι ταύροι ήταν ελαφρώς ανώτεροι από τους γηπεδούχους και πέτυχαν γκολ με τον Γιουσούφ Πόουλσεν στο 41ο λεπτό, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR.

Αντίθετα το τέρμα που σημείωσε ο Οπέντα στο 47ο λεπτό μέτρησε κανονικά και έβαλε μπροστά στο σκορ την οπμάδα του Μάρκο Ρόζε. Η Βέρντερ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο 75ο λεπτό με τον Ντζίμα.

Η Λειψία είναι στο -6 από τη Λεβερκούζεν και με ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Βέρντερ είναι στη 13η θέση με 16 βαθμούς.