LA LIGA

Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 3-1: Άλμα σωτηρίας με θρίαμβο επί της αδιάφορης πρωταθλήτριας

@2023 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Βαγιαδολίδ πήρε μία τεράστια νίκη με 3-1 επί της πρωταθλήτριας Μπαρτσελόνα για την 36η αγωνιστική της La Liga και έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία, αφού απέκτησε αέρα τριών πόντων από την 18η του πίνακα, Χετάφε.

Η Βαγιαδολίδ προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες που την είχαν ρίξει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού όμως την ώρα της κρίσης όχι μόνο έδειξε χαρακτήρα αλλά πέτυχε τη νίκη της χρονιάς που της δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Νίκη τεράστια όχι μόνο γιατί σημειώθηκε δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και την έφερε στο +3 από την 18η του πίνακα Χετάφε αλλά επειδή απέναντί της είχε την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα, με τους γηπεδούχους να επωφελούνται από το γεγονός πως οι παίκτες του Τσάβι ήταν ακόμα μεθυσμένοι από τη φιέστα τίτλου που έστησαν πριν 24ωρα στο "Καμπ Νόου" και να θριαμβεύουν στο "Χοσέ Θορίγια".

Το αυτογκόλ του Κρίστενσεν μόλις στο 2ο λεπτό αλλά και το πέναλτι που έκανε ο Γκαρσία στον Πλάτα και μετέτρεψε σε γκολ από την άσπρη βούλα ο Λάριν στο 22', ήταν στοιχεία ενδεικτικά της αποφασιστικότητας της Βαγιαδολίδ και της χαλαρότητας της Μπαρτσελόνα, με το 2-0 να έρχεται αναπόφευκτα και να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι απογείωσαν το κοινό τους όταν από την εξαιρετική συνεργασία των Λάριν και Πλάτα έκαναν το 3-0, με την Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει απλά το γκολ της τιμής με τον Λεβαντόβσκι στο 84ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και υπέγραψε την δεύτερη σερί ήττα των μπλαουγκράνα και μόλις πέμπτη συνολικά στη φετινή La Liga.

• ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Φρεσνέδα, Φερνάντεθ (16' Νταβίντ Τόρες), Χάβι Σάντσεθ, Ολάθα (56' Εσκουδέρο), Πλάνο (71' Πέρεθ), Μέσα (56' Μοντσού), Αγουάδο, Πλάτα, Ματσίς (71' Ρόσα), Λάριν
  • ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν (46' Πένια), Σέρτζι Ρομπέρτο (46' Κεσιέ), Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Μπαλντέ, Τόρε (63' Ντεμπελέ), Γκαρσία, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια (63' Φεράν Τόρες), Λεβαντόβσκι, Γκάβι (76' Φάτι)

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Θέλτα - Ζιρόνα 1-1 (42' Πέρεθ / 59' πεν. Στουάνι)
  • Σοσιεδάδ - Αλμερία 1-0 (45+4' Κούμπο)
  • Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 3-1 (2' αυτ. Κρίστενσεν, 22' πεν. Λάριν, 73' Πλάτα / 84' Λεβαντόβσκι)
  • 24/05 20:30 Έλτσε - Σεβίλλη
  • 24/05 20:30 Βιγιαρεάλ - Κάντιθ
  • 24/05 20:30 Ρεάλ - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 24/05 23:00 Μπέτις - Χετάφε
  • 24/05 23:00 Εσπανιόλ - Ατλέτικο
  • 25/05 20:30 Μαγιόρκα - Βαλένθια
  • 25/05 22:30 Οσασούνα - Αθλέτικ