ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

U21 Δανία - Ελλάδα 1-1: Ισοπαλία στο εκτός έδρας φιλικό, ενός λεπτού σιγή και μαύρα περιβραχιόνια για Θεοδωράκη

YOUTUBE

Η Εθνική Ελλάδας Κ21 αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Δανία σε εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τα προκριματικά του Euro 2023.

Η Εθνική Ελλάδας Κ21 βελτίωσε την απόδοσή της στο 2ο ημίχρονο του φιλικού με τη Δανία στο Σέμποργκ και απέσπασε ισοπαλία 1-1, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τα προκριματικά του Euro 2023.

Ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν ο σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, το οποίο αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια, στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη. Μάλιστα, πριν από τη σέντρα κρατήθηκε σιγή ενός λεπτού.

YOUTUBE

Ο αγώνας άρχισε με αρνητικό τρόπο για την ομάδα του Γιώργου Σίμου, αφού δέχθηκε γκολ στα πρώτα λεπτά με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η ελληνική ομάδα ήταν κακή στο 1ο ημίχρονο και χρειάστηκαν οι 2-3 επεμβάσεις του Κωνσταντίνου Τζολάκη για να αποφευχθούν κι άλλα γκολ. Την ίδια στιγμή, επιθετικά η παρουσία της Ελλάδας ήταν αρκετά ισχνή.

Στο 2ο μέρος άλλαξε η εικόνα του αγώνα και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Φώτη Ιωαννίδη. Το μομέντουμ πέρασε με το μέρος της Εθνικής ομάδας, που δημιούργησε φάσεις για περισσότερα τέρματα.

Η αρχική ενδεκάδα της Εθνικής Ελλάδας: Τζολάκης, Λυρατζής, Τσαούσης, Αντζουλάς, Διαμαντής, Τσινγγάρας, Εμμανουηλίδης, Σουρλής, Ιωαννίδης, Μπότος, Χριστόπουλος Ευθύμιος.

Αγωνίστηκαν ακόμη: Χριστογεώργος, Μανδάς, Σαρδέλης, Χριστόπουλος Ι., Κανελλόπουλος, Γρίβας, Ζαγαρίτης, Κούτσιας, Σιατούνης, Λόλης, Λιάσος, Κωνσταντόπουλος, Μιχαηλίδης, Θυμιάνης