SERIE A

Τζένοα - Ίντερ 1-1: Φωτιά στη μάχη της κορυφής με την ισοπαλία στη Γένοβα

Ο Γιαν Ορέλ Μπισέκ της Ίντερ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λέτσε για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Τζένοα απέσπασε ισοπαλία από την πρωτοπόρο Ίντερ και έδωσε την ευκαιρία στη Γιουβέντους να πλησιάσει την κορυφή της Serie A.

Σε έναν αγώνα που διεκόπη για περίπου επτά λεπτά στο 1ο μέρος λόγω καπνογόνων στο "Λουίτζι Φεράρις", η Τζένοα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ίντερ για τη 18η αγωνιστική της Serie A και έβαλε φωτιά στη μάχη της κορυφής, αφού η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο.

Οι "νερατζούρι" είχαν δείξει ανησυχητικά δείγματα κόντρα στη Λέτσε, αφού δυσκολεύτηκαν στο γκολ χωρίς τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Οι δυσκολίες παρέμειναν και στη Γένοβα, όπου είχαν τις ευκαιρίες, ακόμα και δοκάρι, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Ύστερα από τη διακοπή που χάλασε τον ρυθμό του αγώνα, ο Μάρκο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ στο 42', όμως στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράντου Ντραγκουσίν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι κυκλοφορούσαν την μπάλα καλύτερα, όμως δεν ήταν διεισδυτικοί και απέτυχαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η είσοδος του μοναδικού έμπειρου επιθετικού στον πάγκο, Αλέξις Σάντσες, δεν προκάλεσε μεγάλες αλλαγές κι έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Νάπολι - Μόντσα 0-0
  • Φιορεντίνα - Τορίνο 1-0 (83' Ρανιέρι)
  • Τζένοα - Ίντερ 1-1 (45+7' Ντραγκουσίν / 42' Αρναούτοβιτς)
  • Λάτσιο - Φροζινόνε 3-1 (70' Καστεγιάνος, 72' Ίσακσεν, 84' Πάτρικ / 58' πέν. Σοουλέ)
  • 30/12 13:30 Αταλάντα - Λέτσε
  • 30/12 16:00 Ουντινέζε - Μπολόνια
  • 30/12 16:00 Κάλιαρι - Έμπολι
  • 30/12 19:00 Βερόνα - Σαλερνιτάνα
  • 30/12 19:00 Μίλαν - Σασουόλο
  • 30/12 21:45 Γιουβέντους - Ρόμα