SERIE A

Τζένοα - Γιουβέντους 1-1: Μπλόκο στο Λουίτζι Φεράρις

Juventus' Weston McKennie controls the ball during a Serie A soccer match between AC Milan and Juventus, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Oct. 22, 2023. (AP Photo/Luca Bruno)
Ο Γουέστον ΜακΚένι @ 2023 LUCA BRUNO / AP IMAGES

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να περάσει από τη Γένοβα, καθώς η Τζένοα έστησε μπλόκο στο Λουίτζι Φεράρις, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Η Γιουβέντους άφησε δύο βαθμούς κόντρα στην Τζένοα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Λουίτζι Φεράρις για τη 16η αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν τελικές στις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους μπιανκονέρι στο 22' με τον Κιέζα, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής (που ήταν και ο κορυφαίος από τους παίκτες του Μαξ Αλέγκρι) σκόραρε με πέναλτι στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου με τον Άλμπερτ Γκούντμουντσον, μετά από πάσα του Κάρλος Εκουμπάν, τον οποίο ο Τζιλαρντίνο έριξε στο ματς στο 46ο λεπτό.

Η Γιουβέντους ήταν εκείνη που πίεσε περισσότερο για το δεύτερο γκολ, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τον Μπρέμερ να έχει την καλύτερη φάση στο 89'. Η Γιουβέντους έφτασε τους 37 και έχει έναν βαθμό λιγότερο από την πρωτοπόρο Ίντερ, ενώ η Τζένοα έχει 16, τέσσερις περισσότερους από τη 18η Έμπολι.