SERIE A

Τζένοα - Αταλάντα 1-4: Ακάθεκτη για το σεντόνι

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μίλαν για τα προημιτελικά του Coppa Italia 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2024 © 2024/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Αταλάντα πέρασε νικηφόρα από τη Γένοβα κόντρα στην Τζένοα και παρέμεινε στην 4η θέση της Serie A.

Η Αταλάντα απάντησε στην Μπολόνια και επικρατώντας με 4-1 της Τζένοα στο "Λουίτζι Φεράρις" παρέμεινε μόνη στην 4η θέση της Serie A, έπειτα από 24 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Χρήστο Παπαδόπουλο στην αποστολή, μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και δημιούργησαν περισσότερες φάσεις, απέναντι σε μία Αταλάντα που δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Εξαίρεση μία μαγεία του φορμαρισμένου Σαρλ ντε Κετελάρε, που με υπέροχο βολέ στο 22' άνοιξε το σκορ.

Ο πρώην επιθετικός της Αταλάντα, Ρουσλάν Μαλινόβσκι, ισοφάρισε στο 51' για την Τζένοα, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά στο 2ο μέρος και με τον Τεν Κοπμάινερς ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα. Ο Τζιόρτζιο Σκαλβίνι σκόραρε ξανά λίγο αργότερα όμως το τέρμα ακυρώθηκε έπειτα από μεγάλο έλεγχο VAR, ο οποίος οδήγησε σε δέκα λεπτά καθυστερήσεων.

Ο Ντάβιντε Ντάβιντε Τζαπακόστα και ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ εκμεταλλεύτηκαν τα επιπλέον λεπτά αγώνα και σκόραραν στο 10ο και στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα- Έμπολι 1-3 (69' Βάισμαν / 23' αυτ. Τζανόλι, 88' πέν. Νιάνγκ, 90+4' Καντσελιέρι)
  • Κάλιαρι - Λάτσιο 1-3 (51' Γκαετάνο / 26' αυτ. Ντεϊόλα, 49' Ιμόμπιλε, 65' Άντερσον)
  • Ρόμα - Ίντερ 2-4 (28' Μαντσίνι, 44' Ελ Σαραουί / 17' Ατσέρμπι, 49' Τουράμ, 56' αυτ. Ανχελίνιο, 90+3' Μπαστόνι)
  • Σασουόλο - Τορίνο 1-1 (5' Πιναμόντι / 9' Σαπάτα)
  • Φιορεντίνα - Φροζινόνε 5-1 (16' Μπελότι, 19' Ικονέ, 43' Μαρτίνες Κουάρτα, 53' Γκονσάλες, 85' Μπάρακ / 66' Ματσιτέλι)
  • Μόντσα - Βερόνα 0-0
  • Μπολόνια - Λέτσε 4-0 (5' Μπεουκέμα, 27', 49' Ορσολίνι, 82' Όντγκαρντ)
  • Τζένοα - Αταλάντα 1-4 (51' Μαλινόβσκι / 22' Ντε Κετελάρε, 55' Κοπμάινερς, 90+10' Τζαπακόστα, 90+14' Τουρέ)
  • 11/02 21:45 Μίλαν - Νάπολι
  • 12/02 21:45 Γιουβέντους - Ουντινέζε