ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Τσιμίκας: Τα εντυπωσιακά στατιστικά του κόντρα στον Άγιαξ

AP PHOTO/RUI VIEIRA

Ο Κώστας Τσιμίκας όχι απλά ήταν εξαιρετικός απέναντι στον Άγιαξ δημιουργώντας τις περισσότερες ευκαιρίες από κάθε άλλον παίκτη αλλά αποδείχτηκε καταλύτης στην επικράτηση της Λίβερπουλ με ασίστ στο 89ο λεπτό. Διαβάστε τα στατιστικά του.

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν είχε στη διάθεσή του για το ματς με τον Άγιαξ τον Άντι Ρόμπερτσον όμως είχε κάθε λόγο να αισθάνεται ασφαλής, αφού τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας της Λίβερπουλ πήρε ο...μπαρουτοκαπνισμένος Κώστας Τσιμίκας.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Ο διεθνής μπακ είναι σε άριστη αγωνιστική κατάσταση και το επιβεβαίωσε πανηγυρικά το βράδυ της Τρίτης (13/9) με τη μεστή εμφάνισή του απέναντι στον Άγιαξ για την 2η αγωνιστική του Champions League, με τον Greek Scouser να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση και να ολοκληρώνει το ματς με ένα στατιστικό-παράσημο.

Αυτό είχε να κάνει με τον αριθμό των τελικών ευκαιριών που δημιούργησε, με τον Τσιμίκα να έχει τις περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη απέναντι στον Άγιαξ (5) και να βγάζει μάλιστα την ασίστ στον Μάτιπ στο 89ο λεπτό που έφερε το τελικό 2-1.

Μάλιστα, οι πέντε τελικές ευκαιρίες που έφτιαξε συνιστούν την καλύτερη παραγωγή του σε ένα μόνο ματς με τη φανέλα των ρεντς, με τον Τσιμίκα να έχει κατά μέσο όρο μία ασίστ σε κάθε 74 λεπτά τη φετινή σεζόν και σε κάθε 240 λεπτά στην καριέρα του με την Λίβερπουλ ως τώρα.