ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ

Τσέλσι - Παλμέιρας 2-1 παρ.: Πρωταθλητές κόσμου οι Λονδρέζοι

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων μετά την επικράτησή τους στον τελικό απέναντι στην Παλμέιρας | 12 Φεβρουαρίου 2022 @2022 HASSAN AMMAR/AP IMAGES

Η Τσέλσι υπέταξε με 2-1 την Παλμέιρας στην παράταση (1-1 στην κανονική διάρκεια) χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Χάβερτς στο 117ο λεπτό και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μετά από τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης που πήρε πέρυσι στο Πόρτο νικώντας στον τελικό του Champions League την Μάντσεστερ Σίτι, η Τσέλσι πρόσθεσε το βράδυ του Σαββάτου (12/2) έναν ακόμα σπουδαίο τίτλο στη μεγάλη τροπαιοθήκη της.

Αυτόν της πρωταθλήτριας κόσμου, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να λυγίζει στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων την Παλμέιρας με σκορ 2-1 (1-1 στην κανονική διάρκεια) χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάβερτς στο 117ο λεπτό και να πανηγυρίζει στο Άμπου Ντάμπι, για πρώτη φορά στην ιστορία της, το συγκεκριμένο βαρύτιμο τρόπαιο.

Έγινε δε η τρίτη αγγλική ομάδα που έχει στο παλμαρέ της αυτόν τον φημισμένο τίτλο μετά από τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2008) και Λίβερπουλ (2019) ενώ κατέκτησε τον 21ο τίτλο στα 19 χρόνια που είναι στο τιμόνι της ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς και τον μοναδικό που δεν είχε γευτεί μέχρι πρότινος ο πανίσχυρος άνδρας των Λονδρέζων.

Όσο για τον ήρωα των μπλε του δυτικού Λονδίνου, Κάι Χάβερτς, έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει το νικητήριο γκολ στον τελικό του Champions League και κατόπιν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων μετά από τον Λιονέλ Μέσι που το είχε πετύχει με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα το 2011.

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παλμέιρας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων | 12 Φεβρουαρίου 2022 @2022 KAMRAN JEBREILI/AP IMAGES

Να σημειωθεί πως στον μικρό τελικό του τουρνουά, που έγινε λίγες ώρες νωρίτερα στο Al Nahyan Stadium, η Αλ Αχλί θριάμβευσε με 4-0 επί της Αλ Χιλάλ, που έμεινε με 9 παίκτες από το 28ο λεπτό και κατέκτησε την 3η θέση.

Το ματς

Η αναμέτρηση στο Άμπου Ντάμπι είχε ένα πολύ ισχυρό διακύβευμα, τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου, και το γεγονός αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο ώστε οι δύο ομάδες να μην ρισκάρουν πολύ στο πρώτο μέρος και οι αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Η Τσέλσι είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή (69%) όμως από τις 10 τελικές της προσπάθειες σε αυτό το διάστημα μόνο 2 ήταν εντός στόχου και ουσιαστικά μόνο ένα σουτ του Τιάγκο Σίλβα εκτός περιοχής υποχρέωσε τον Γουέβερτον να επέμβει.

Στον αντίποδα, η Παλμέιρας έκανε φάουλ όποτε χρειαζόταν για να κόβει το ρυθμό, με τις δικές της υποψήφιες καλές στιγμές να είναι σουτ εκτός περιοχής που δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Μεντί.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν λίγο πιο τολμηρά και επιθετικά και αυτό αποτυπώθηκε ανάγλυφα στο πρώτο 20λεπτο, αφού τόσο η ομάδα του Τούχελ όσο και εκείνη του Φερέιρα βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα ενθουσιάζοντας αμφότερες τους οπαδούς τους στις εξέδρες.

Πρώτη "χτύπησε" η Τσέλσι, με τον Χάντσον-Οντόι να βγάζει καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά στο 54' λίγο πριν η μπάλα βγει κόρνερ και τον Λουκάκου να παίρνει μία μεγαλοπρεπή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής για να κάνει το 1-0 με το δεύτερο γκολ του στο τουρνουά και 10ο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν (πρώτος σκόρερ της Τσέλσι).

Λίγα λεπτά αργότερα ο Πούλισικ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 με το πλασέ του να φεύγει άουτ, για να έρθει η απάντηση των Βραζιλιάνων στο 64' με αρωγό -άθελά του- έναν συμπατριώτη τους, παίκτη των μπλε.

Στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα σε διεκδίκηση ο Τιάγκο Σίλβα την βρήκε με το χέρι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ (παρενέβη ο VAR) και τον Ράφαελ Βέιγκα να νικάει τον Μεντί για να γράψει το 1-1.

Η συνέχεια βρήκε αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν για αρκετά λεπτά το γκολ, με πιο δραστήρια την Τσέλσι που είχε και την εξαιρετική ευκαιρία με τον Πούλισικ στο 73', ωστόσο όσο περνούσε η ώρα, το ματς έχανε φρεσκάδα και ενέργεια και θύμιζε το ματς τακτικής και αναμονής που εκτυλίχτηκε στο πρώτο 45λεπτο.

Ως συνέπεια, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, με την ημίωρη παράταση να είναι γεγονός όπως και η κατακόρυφη πτώση του ρυθμού. Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, η Τσέλσι είχε τη μπάλα στα πόδια όλη σχεδόν την ώρα και η Παλμέιρας αμυνόταν, με τους χώρους να είναι ελάχιστοι και τους δύο γκολκίπερ να έχουν σχεδόν ανύπαρκτη συμμετοχή στο ματς.

Ωστόσο, το ματς δεν έμελε να οδηγηθεί στη ρωσική ρουλέτα και η φάση που το έκρινε έλαβε χώρα λίγο πριν το φινάλε. Σε σουτ του Αθπιλικουέτα μέσα από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λουάν, με τους παίκτες της Τσέλσι να φωνάζουν για την παράβαση και τον διαιτητή να οδηγείται στο μόνιτορ για να δει τη φάση μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Ο Κάι Χάβερτς εκτελεί σε πέναλτι και χαρίζει το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων στην Τσέλσι στον τελικό κόντρα στην Παλμέιρας | 12 Φεβρουαρίου 2022 @2022 KAMRAN JEBREILI/AP IMAGES

Τότε, έδειξε την άσπρη βούλα και ο Κάι Χάβερτς δεν λάθεψε, για να στείλει τον γκολκίπερ Γουέβερτον από την άλλη γωνία και να γράψει το 2-1 μέσα σε αποθέωση από τους συμπαίκτες του, που ήξεραν πως αγκάλιαζαν και με τα δύο χέρια την κούπα.

Όπως και έγινε, με την Παλμέιρας όχι μόνο να μην αντιδράει στα τελευταία λεπτά αλλά να βλέπει και τον παίκτη που υπέπεσε στην παράβαση, Λουάν, να αποβάλλεται στο 120+6' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που έδωσε το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στον Τόμας Τούχελ και στους ποδοσφαιριστές του.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν (91' Σαρ), Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Χάντσον-Οντόι (76' Βέρνερ), Κόβατσιτς (91' Ζιγές), Καντέ, Χάβερτς, Μάουντ (31' Πούλισικ), Λουκάκου (76' Σαούλ)

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ: Γουέβερτον, Πικέρες, Γκόμες, Λουάν, Ρότσα (118' Ντέιβερσον), Ντανίλο, Βέιγκα (78' Ατουέστα), Σκάρπα, Ραφαέλ (60' Ζαΐλσον), Ντούντου (103' Ναβάρο), Ρόνι (77' Γουέσλεϊ)