PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 4-4: Η ματσάρα της χρονιάς δεν είχε νικήτρια

Διεκδίκηση της μπάλας από τους Στέρλινγκ και Φόντεν σε ματς της Τσέλσι με την Μάντσεστερ Σίτι για την Premier League | 12 Νοεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου και της Premier League που είχε οκτώ γκολ και δύο ανατροπές, η Τσέλσι αναδείχτηκε ισόπαλη 4-4 με την Μάντσεστερ Σίτι στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και έβαλε φωτιά στη μάχη της κορυφής.

Το "Στάμφορντ Μπριτζ" φόρεσε τα καλά του το βράδυ της Κυριακής (12/11) και προσέφερε ένα από τα πιο συναρπαστικά και συνάμα συγκλονιστικά παιχνίδια όχι μόνο της φετινής σεζόν στην Αγγλία αλλά στην ιστορία της Premier League, με τις Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι να προσφέρουν θέαμα υψηλού επιπέδου και το φινάλε να τις βρίσκει να... συμβιβάζονται με το χορταστικό 4-4.

Οι πολίτες προηγήθηκαν με πέναλτι του Χάλαντ, με τους μπλε να κάνουν την ανατροπή με τους Τιάγκο Σίλβα και Στέρλινγκ αλλά τον Ακάντζι να επαναφέρει το ματς σε ισορροπία στο φινάλε του πρώτου μέρους. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ο Χάλαντ βρήκε ξανά δίχτυα για να γράψει το 2-3, ο Τζάκσον έκανε το 3-3 στο 67ο λεπτο και στην τελική ευθεία εκτυλίχτηκε ένα θρίλερ για γερά νεύρα, με τον Ρόδρι να κάνει το 3-4 με σουτ εκτός περιοχής αλλά τον Πάλμερ να έχει τον τελευταίο λόγο γράφοντας το 4-4 με εύστοχο πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς

Η Τσέλσι παρατάχτηκε με ανεβασμένη ψυχολογία μετά από την εκτός έδρας τεσσάρα στο λονδρέζικο ντέρμπι επί της Τότεναμ και η Σίτι με το "4 στα 4" στους ομίλους του Champions League που την έστειλε στους "16", με το ματς των δύο ομάδων να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον από το φίλαθλο κοινό και να δικαιώνει τις προσδοκίες όλων.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε προβάδισμα στο 25ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάλαντ, που κέρδισε ο ίδιος από τον Κουκουρεγια, με την Τσέλσι να μην απογοητεύεται όμως και να κάνει εντυπωσιακή ανατροπή, με τον Τιάγκο Σίλβα να ισοφαρίζει με δύσκολη κεφαλιά στο 29' και τον Στέρλινγκ να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του στο 37'.

Ωστόσο, η πρωταθλήτρια και πρωτοπόρος της Premier League βρήκε τον τρόπο να ξαναφέρει το ματς στα μέτρα της, με τον Ακάντζι να γράφει το 2-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τον Χάλαντ να υπογράφει το 2-3 στο 47', φτάνοντας τα 13 γκολ σε 12 ματς πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν, αλλά και τα 49 σε 46 ματς πρωταθλήματος και τα 69 σε 71 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις από τότε που φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα των πολιτών.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Τσέλσι | 12 Νοεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Το ματς όμως είχε ακόμη πολύ ψωμί και αυτό το αντιλήφθηκαν άπαντες στο 67ο λεπτό, με τον Έντερσον να αποκρούει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Γκάλαχερ και τον Τζάκσον να παίρνει το ριμπάουντ για να γράψει το 3-3 με το τέταρτο γκολ του στα δύο τελευταία παιχνίδια του με την Τσέλσι.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να πιέζουν για το τέταρτο γκολ και αυτό ήρθε στο 86ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ρόδρι εκτός περιοχής που κόντραρε και ξεγέλασε τον Σάντσεθ, αλλά δεν έμελε να κρίνει το ματς.

Και αυτό γιατί η Τσέλσι βρήκε τα αποθέματα και έψαξε το δικό της τέταρτο γκολ, με τον Μπρόγια να κερδίζει πέναλτι από τον Ρόδρι και τον Πάλμερ (ο οποίος έφυγε από την Σίτι και μεταγράφηκε στην Τσέλσι στις αρχές Σεπτεμβρίου υπογράφοντας επταετές συμβόλαιο) να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, για να διαμορφώσει το τελικό 4-4 σε ένα χορταστικό και αλησμόνητο ματς.

Ο Κόουλ Πάλμερ πανηγυρίζει γκολ του με την Τσέλσι απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι | 12 Νοεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το πρώτο ματς πρωταθλήματος μεταξύ Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι που αμφότερες οι ομάδες σκόραραν 3+ γκολ μετά από τον Νοέμβριο του 1960 (Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 6-3) καθώς και το πρώτο ματς στην προπονητική καριέρα του Γκουαρδιόλα που είδε την ομάδα του να βάζει αλλά και να δέχεται τέσσερα γκολ.

• ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσεθ, Τζέιμς (65' Γκουστό), Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (90' Μπρόγια) Φερνάντες (65' Μούντρικ), Πάλμερ, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Τζάκσον (90' Ουγκοτσούκου)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν, Άλβαρες (79' Κόβατσιτς), Ντοκού (59' Γκρίλις), Χάλαντ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Γουλβς- Τότεναμ 2-1 (90+1' Σαράμπια, 90+7' Λεμινά / 3' Τζόνσον)
  • Άρσεναλ - Μπέρνλι 3-1 (45+1' Τροσάρ, 57' Σαλιμπά, 74' Ζιντσένκο / 54' Μπράουνχιλ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 2-3 (5' πεν. Έζε, 73' Εντουάρ / 1' Μικολένκο, 49' Ντουκουρέ, 86' Γκέιγ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λούτον 1-0 (59' Λίντελεφ)
  • Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ 2-0 (60' 73' Σολάνκε)
  • Άστον Βίλα - Φούλαμ 3-1 (27' αυτ. Ρόμπινσον, 42' Μαγκίν, 64' Γουότκινς / 70' Χιμένες)
  • Μπράιτον - Σέφιλντ 1-1 (6' Αντινγκρά / 74' αυτ. Γουέμπστερ)
  • Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ 3-0 (39' 62' Σαλάχ, 74' Ζότα)
  • Γουέστ Χαμ - Νότιγχαμ 3-2 (3' Πακετά, 65' Μπόουεν, 88' Σούτσεκ / 44' Αβονίγι, 63' Ελάνγκα)
  • Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 4-4 (29' Τιάγκο Σίλβα, 37' Στέρλινγκ, 67' Τζάκσον, 90+5' πεν. Πάλμερ / 25' πεν. 47' Χάλαντ, 45+1' Ακάντζι, 86' Ρόδρι)