PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-1: Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς δεν είχε νικητή

Ο Αξέλ Ντισασί με τον Μοχάμεντ Σαλάχ
Ο Αξέλ Ντισασί με τον Μοχάμεντ Σαλάχ @ 2023 IAN WALTON / AP IMAGES

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Τσέλσι και Λίβερπουλ στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς της Premier League στο Στάμφορντ Μπριτζ. Αξέλ Ντισασί και Λουίς Ντίας οι σκόρερ των δύο ομάδων.

Τσέλσι και Λίβερπουλ ξεκίνησαν με ένα βαθμό στην Premier League, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ. Οι "reds" πήραν το προβάδισμα με τον Λουίς Ντίας στο 18' και στο 37' ο Ντισασί έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα και οι δύο ομάδες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ ήταν εκείνη που στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 12' ο Σαλάχ με υπέροχο τελείωμα από το ημικύκλιο της περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ με τον Λουίς Ντίας, από πάσα του Αιγύπτιου.

Στο 29' ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Αλεξάντερ - Άρνολντ, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς ο Σαλάχ ήταν εκτεθειμένος. Η Τσέλσι βρήκε τη λύση στο 37ο λεπτό.

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Άλισον έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Έντσο Φερνάντες από τα αριστερά, ο Ντισασί βρέθηκε σε θέση βολής στη μικρή περιοχή από κεφαλιά πάσα του Τσίλγουελ και έκανε το 1-1. Δευτερόλεπτα μετά η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Τσίλγουελ, όμως ο Άγγλος αμυντικός ήταν εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η σημαντικότερη στιγμής της ήταν στο 55ο λεπτό με τον Τσίλγουελ, ο οποίος αφού απέφυγε έναν αντίπαλο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Άλισον τον σταμάτησε με σπουδαία επέμβαση.

Από πλευράς Λίβερπουλ, ο Κώστας Τσιμίκας ήταν στον πάγκο και παρέμεινε εκεί μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Τσέλσι: Σάντσες, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Τζέιμς (76' Γκούστο), Έντσο Φερνάντες, Γκάλαχερ, Τσουκουεμέκα (81' Μάατσεν), Τσίλγουελ (90' Ουγκοτσούκουου), Στέρλινγκ (81' Μούντρικ), Τζάκσον.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, ΜακΆλιστερ, Σομποζλάι, Χάκπο (66' Τζόουνς), Ντίαζ, Σαλάχ, Ζότα (66' Νούνιες).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (4', 36' Χάαλαντ, 75' Ρόδρι)
  • Άρσεναλ - Φόρεστ 2-1 (26' Ενκέτια, 32' Σακά / 82' Αγουονίγι)
  • Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 1-1 (62' Σολάνκε / 51' Μπόουεν)
  • Έβερτον - Φούλαμ 0-1 (73' Ντεκορντόβα - Ρέιντ)
  • Μπράιτον - Λούτον 4-1 (36' Μαρς, 71' Πέδρο, 85' Αντίνγκρα, 90+5' Φέργκιουσον / 81' Μόρις)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-1 (49' Εντουάρ)
  • Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 5-1 (6' Τονάλι, 16', 58' Ίσακ, 77' Γουίλσον, 90+1' Μπαρνς / 11' Ντιαμπί)
  • Μπρέντφορντ - Τότεναμ 2-2 (26' πεν. Εμπουεμό, 36' Γουίσα - 11' Ρομέρο, 45+4' Έμερσον Ρουαγιάλ)
  • Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-1 (37' Ντισασί - 18' Ντίας)
  • 14/08 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς