PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Άρσεναλ 2-2: Οι κανονιέρηδες έφεραν τα πάνω κάτω σε επτά λεπτά και έπιασαν τη Μάντσεστερ Σίτι

Ο Ντέκλαν Ράις της Άρσεναλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Τσέλσι για την Premier League 2023-2024 στο "Στάμφορντ Μπριτζ", Λονδίνο | Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023 © 2023/FRANK AUGSTEIN/AP IMAGES

Η Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από την Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ", όμως κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2.

Το σερί τεσσάρων νικών της Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι διακόπηκε, όμως παρότι βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 2-2 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 9η αγωνιστική της Premier League και να πιάσει τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο. Ο Κόουλ Πάλμερ άνοιξε το σκορ στο 15' με εκτέλεση πέναλτι (έπειτα και από διένεξη με τον Ραχίμ Στέρλινγκ για το ποιος θα αναλάβει την ευθύνη), με τους "μπλε" να έχουν περισσότερες φάσεις, έστω κι αν οι "κανονιέρηδες" είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Μιχάιλο Μούντρικ πέτυχε ο πρώτο τέρμα της καριέρας του στο συγκεκριμένο γήπεδο, με την ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

Ο Μικέλ Αρτέτα όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στην ανάπαυλα είχε περάσει στο παιχνίδι ο Τακεχίρο Τομιγιάσου και στη συνέχεια έριξε στη μάχη επιθετικούς όπως ο Έντι Ενκετιά και ο Λεάντρο Τροσάρ. Η Άρσεναλ έγινε απειλητική, έχασε ευκαιρίες και στο 77' μείωσε το σκορ με τον Ντέκλαν Ράις. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τροσάρ ισοφάρισε σε 2-2 κι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ - Έβερτον 2-0 (75' πέν., 90+7' Σαλάχ)
  • Μπόρνμουθ - Γουλβς 1-2 (17' Σολάνκε / 47' Κούνια, 88' Κάλαϊτζιτς)
  • Μπρέντφορντ - Μπέρνλι 3-0 (25' Γουισά / 62' Εμπεούμο, 87' Γκόντος)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπράιτον 2-1 (7' Άλβαρες, 19' Χάλαντ / 73' Φατί)
  • Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (4' Μέρφι, 44' Γκόρντον, 45+2' Λόνγκσταφ, 66' Γουίλσον)
  • Νότιγχαμ - Λούτον 2-2 (48', 76' Γουντ / 83' Ογκμπένε, 90+4' Αντεμπάγιο)
  • Τσέλσι - Άρσεναλ 2-2 (15' πέν. Πάλμερ, 48' Μούντρικ / 77' Ράις, 84' Τροσάρ)
  • 21/10 22:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 22/10 18:30 Άστον Βίλα - Γουέστ Χαμ
  • 23/10 22:00 Τότεναμ - Φούλαμ