LIGUE 1

Τουλούζ - Παρί 1-1: Ο Εμπαπέ επέστρεψε με γκολ αλλά δεν ήταν αρκετός

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Παρί απέναντι στην Λιόν σε αγώνα της Ligue 1 | 2 Απριλίου 2023 @2023 AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Η... ανακωχή της Παρί με τον Κιλιάν Εμπαπέ έφερε τον Γάλλο σταρ ξανά στα γήπεδα, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό, αφού οι πρωταθλητές έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Τουλούζ.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ επέστρεψε στις υποχρεώσεις της Παρί, σκόραρε, όμως δεν ήταν αρκετός. Οι πρωταθλητές Γαλλίας αναδείχθηκαν ισόπαλη και στη 2η αγωνιστική της Ligue 1, αυτήν τη φορά με 1-1 στην έδρα της Τουλούζ, στη μετά-Νεϊμάρ εποχή.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ κάθισε στον πάγκο, με τον Λουίς Ενρίκε να χρησιμοποιεί τον Βιτίνια στην επίθεση στη θέση του Μάρκο Ασένσιο, δίπλα σε Γκονσάλο Ράμος και Κανγκ Ιν Λι. Οι Παριζιάνοι είχαν την υπεροχή, για ακόμα ένα παιχνίδι φέτος η μπάλα βρισκόταν διαρκώς στα πόδια τους, όμως απουσίαζε η ουσία και οι καθαρές ευκαιρίες.

Ο Ισπανός τεχνικός πέρασε στον αγώνα τον Εμπαπέ και τον Ουσμάν Ντεμπελέ (ντεμπούτο με την Παρί) στο 51ο λεπτό, προσφέροντας ταχύτητα στην επίθεσή του. Ο Γάλλος ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι στο 62' και εκτέλεσε εύστοχα, ανοίγοντας λογαριασμό στα γκολ και φέτος.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι, όμως σε μία φάση στο 85ο λεπτό, ο Ασράφ Χακιμί πάτησε στην περιοχή τον συμπατριώτη του, Ζακαριά Αμπουκλάλ κι ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Μαροκινός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το 1-1.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Μετς - Μαρσέιγ 2-2 (65' Σαμπαλί, 71' Μικαουτάτζε / 14' Σόγκλο, 82' Βιτίνια)
  • Λιόν - Μονπελιέ 1-4 (69' Λακαζέτ / 20' Νορντέν, 39', 66' Αλ Ταμαρί, 89' Άνταμς)
  • Τουλούζ - Παρί 1-1 (87' πέν. Αμπουκλάλ / 62' πέν. Εμπαπέ)
  • 20/08 14:00 Λιλ - Ναντ
  • 20/08 16:00 Λοριάν - Νις
  • 20/08 16:00 Ρεμς - Κλερμόν
  • 20/08 16:00 Χάβρη - Μπρεστ
  • 20/08 18:05 Μονακό - Στρασμπούρ
  • 20/08 21:45 Λανς - Ρεν