PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Νιούκαστλ 4-1: Ρισάρλισον και Σον την οδήγησαν σε θρίαμβο και στην 5η θέση

Ο Ρισάρλισον πανηγυρίζει γκολ της Τότεναμ κόντρα στην Νιούκαστλ σε ματς της Premier League | 10 Δεκεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Με τον Ρισάρλισον να σκοράρει δις και τον Σον να έχει ένα γκολ και δύο ασίστ, η Τότεναμ πάτησε με 4-1 την Νιούκαστλ στο Λονδίνο και εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, δίνοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί πέντε αγώνων στο πρωτάθλημα.

Η μάχη στο Βόρειο Λονδίνο με φόντο την προνομιούχο πρώτη τετράδα της Premier League είχε μία μεγάλη θριαμβεύτρια και αυτή ήταν η Τότεναμ, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να είναι επιβλητική απέναντι στην Νιούκαστλ του Έντι Χάουι το βράδυ της Κυριακής (10/12) για την 16η αγωνιστική και να επικρατεί με το καθαρό και δίκαιο 4-1.

Ο Ρισάρλισον με δύο γκολ (πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Απρίλιο του 2022) και ο Σον με 1 γκολ και δύο ασίστ έδειξαν το δρόμο προς την πρώτη επιτυχία των σπιρουνιών μετά από ένα μαύρο ρεκόρ με πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη (1 ισοπαλία - 4 ήττες σε αυτό το διάστημα), με τις καρακάξες από την πλευρά τους να γνωρίζουν δεύτερη διαδοχική βαριά ήττα μετά από το 0-3 από την Έβερτον στο Λίβερπουλ μεσοβδόμαδα και να μένουν στην 7η θέση.

Το ματς

Η αναμέτρηση στο Βόρειο Λονδίνο βρήκε αντιμέτωπες δύο ομάδες με βαθιές πληγές στο κορμί τους, με την Τότεναμ να μετράει τέσσερις ήττες στα πέντε προηγούμενα ματς πρωταθλήματος και την Νιούκαστλ να προέρχεται από τη συντριβή στην έδρα της Έβερτον.

Με τη ανάγκη για νίκη να είναι επιτακτική στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα, αμφότερες μπήκαν με επιθετική διάθεση στο χορτάρι και το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλές φάσεις και από τις δύο. Στη συνέχεια οι καθαρές ευκαιρίες απουσίασαν, για να έρθει η φάση του 26ου λεπτού όπου οι εξέδρες του "Tottenham Hotspur Stadium" πήραν φωτιά.

O Ουντότζι τροφοδότησε ωραία τον Σον στα αριστερά και κατόπιν "βυθίστηκε" μέσα στη μικρή περιοχή της Νιούκαστλ, με τον Σον να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Ουντότζι να εκτελεί τον Ντουμπράβκα από κοντά (1-0) για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ για δέκατο διαδοχικό ματς Premier League.

Στο 34ο λεπτό ο Αλμιρόν προσπάθησε να απαντήσει αλλά απέτυχε να νικήσει τον Βικάριο με πλασέ από πλεονεκτική θέση (στη μοναδική τελική εντός στόχου για τις καρακάξες στο πρώτο μέρος), για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα το δεύτερο γκολ από πλευράς Τότεναμ, που έμοιαζε ένα κλικ πιο γρήγορη από την αντίπαλο της όσον αφορά στις επιλογές της στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Πρωταγωνιστής και σε αυτή τη φάση σε ρόλο δημιουργού ήταν ο Σον, με τον Νοτιοκορεάτη να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να εκθέτει με ντρίμπλα τον Τρίπιερ, για να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και να γράφει το 2-0 ο Ρισάρλισον με το 2ο φετινό του γκολ και έκτο συνολικά με τη φανέλα της Τότεναμ.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Τότεναμ να είναι κυρίαρχη (12-4 οι τελικές, 5-1 εντός εστίας, 1.71-1.03 τα xgoals, 65%-35% η κατοχή μπάλας), με την εικόνα να είναι ίδια και απαράλλακτη και στο δεύτερο, με τα σπιρούνια να συνεχίζουν να κάνουν άνω-κάτω την άμυνα των καρακάξων και να μην αργούν να φτάσουν στην επίτευξη και τρίτου γκολ.

Αυτό ήρθε με τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας, με τον Ρισάρλισον να εκμεταλλεύται λανθασμένη εκτίμηση του Ντουμπράβκα σε γέμισμα του Πόρο και να τον νικάει με πλασέ κάνοντας δύο τα γκολ του, για να ακολουθήσει ένα μπαράζ ευκαιριών από τους γηπεδούχους στα επόμενα λεπτά με κορυφαία το σουτ του Τζόνσον που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το πάρτι όμως των Λονδρέζων δεν σταμάτησε εκεί, αφού σερβιρίστηκε και... επιδόρπιο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σον να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντουμπράβκα και να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση, για να γράψει το 4-0 μέσα σε αποθέωση.

Αντίστοιχο μπιζάρισμα δέχτηκε και τη στιγμή της αντικατάστασής του στο 91ο λεπτό, με την Νιούκαστλ από την πλευρά της να πετυχαίνει απλά το γκολ της τιμής στο 90+2', με τον Ζοέλιντον να νικάει με σουτ τον Βικάριο και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

• ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπισούμα (86' Σκιπ), Σαρ (73' Χέιμπιεργκ), Κουλουσέβσκι, Τζόνσον (86' Χιλ), Σον (90+1' Ντόνλεϊ), Ρισάρλισον (73' Λο Σέλσο)
  • ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Τρίπιερ (86' Κραφτ), Λασέλς, Σερ, Λιβραμέντο (74' Χολ), Γκιμαράες, Μάιλι, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (64' Λόνγκσταφ), Γκόρντον (74' Ρίτσι), Ίσακ (64' Γουίλσον)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Κρίσταλ Πάλας - Λίβερπουλ 1-2 (58' Ματετά / 76' Σαλάχ, 90+1' Έλιοτ)
  • Γουλβς - Νότιγχαμ 1-1 (32' Κούνια / 14' Τόφολο)
  • Μπράιτον - Μπέρνλι 1-1 (77' Αντίγκρα - 45' Όντομπερτ)
  • Σέφιλντ - Μπρέντφορντ 1-0 ((45+1' ΜακΆτι)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 0-3 (5' Σολάνκε, 68' Μπίλινγκ, 73' Σένεσι)
  • Άστον Βίλα - Άρσεναλ 1-0 (7' ΜακΓκίν)
  • Λούτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45+2' Αντεμπάγιο / 62' Μπερνάρντο Σίλβα, 65' Γκρίλις)
  • Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 5-0 (22' Χιμένες, 31' Γουίλιαν, 41' Ανταραμπιόγιο, 60' Γουίλσον, 89' Βινίσιους)
  • Έβερτον - Τσέλσι 2-0 (54' Ντουκουρέ, 90+2' Ντόμπιν)
  • Τότεναμ - Νιούκαστλ 4-1 (26' Ουντότζι, 38' 60' Ρισάρλισον, 85' πεν. Σον / 90+2' Ζοέλιντον)