PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Μπόρνμουθ 3-1: Σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα τα σπιρούνια

Ο Παπέ Μάτα Σαρ πανηγυρίζει γκολ του με την Τότεναμ απέναντι στην Μπόρνμουθ | 31 Δεκεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Η Τότεναμ ήταν επιβλητική απέναντι στην Μπόρνμουθ και έφτασε σε ένα πειστικό 3-1 στο Βόρειο Λονδίνο, για να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος και να βρεθεί στο -1 από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Πριν από λίγα 24ωρα ηττήθηκε με το βαρύ 4-2 στο "Amex" από την Μπράιτον, όμως η Τότεναμ είναι πολύ δυνατή τη φετινή σεζόν και φρόντισε να το αποδείξει και το απόγευμα της Κυριακής, στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι της για το 2023. Και αυτό γιατί υπέταξε με 3-1 την Μπόρνμουθ, που κατέβηκε στο χορτάρι μετρώντας τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, και όχι απλά πήρε το τέταρτο τρίποντο στην τελευταία πεντάδα αγώνων της αλλά βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, με τον Σαρ να την βάζει μπροστά στο σκορ στο 9ο λεπτό με δεξί συρτό διαγώνιο σουτ, με την Μπόρνμουθ να αρχίζει ωστόσο να ανεβάζει στροφές μετά το πρώτο τέταρτο και να έχει τα ηνία μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους.

Σε αυτό το ημίωρο κυριαρχίας είχε 2-3 καλές φάσεις, με κορυφαία το δοκάρι του Σολάνκε, όμως δεν ήταν αποτελεσματική (12 τελικές, 1 εντός στόχου), με την Τότεναμ από την πλευρά της (έχασε στο 32' λόγω τραυματισμού τον Σαρ, που κινδυνεύει να χάσει το Κύπελλο Εθνών Αφρικής) να είναι ευχαριστημένη από το προβάδισμα που πήρε με τις 5 τελικές της στο πρώτο μέρος (3 εύστοχες).

Το δεύτερο μέρος βρήκε τους Λονδρέζους να δέχονται πίεση μέχρι το 70ο λεπτό αλλά κάπου εκεί μίλησε η κλάση του Σον, με τον Νοτιοκορεάτη να γράφει το 2-0 με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής φτάνοντας τα 12 στη φετινή Premier League και να δίνει το έναυσμα για πανηγυρισμούς στην εξέδρα.

Οι φωνές των οπαδών τη Τότεναμ έγιναν ακόμη πιο δυνατές στο 80' όταν ο Ρισάρλισον διασφάλισε το τρίποντο με κοντινό πλασέ (3-0), με την Μπόρνμουθ να μειώνει στο 84' με τον Σκοτ αλλά να μην βρίσκει άλλο γκολ μέχρι το 90λεπτο και στα 12 λεπτά των καθυστερήσεων και να εδραιώνεται έτσι στην 5η θέση η ομάδα του Ποστέκογλου, έχοντας πλέον σε απόσταση αναπνοής τη συμπολίτισσα, Άρσεναλ, με τη συμπλήρωση 20 αγωνιστικών στην Premier League.

• ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Σαρ (32' Σκιπ), Μπεντανκούρ (58 Χέιμπιεργκ), Τζόνσον (82' Χιλ), Λο Σέλσο (83' Ντάιερ), Σον, Ρισάρλισον (82' Βέλις)
  • ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ (82' Μπρουκς), Τζαμπάρνι, Σένεσι, Κουατάρα (46' Άαρονς), Κουκ, Κρίστι (69' Σκοτ), Τάβερνιερ, Κλάιφερτ (61' Μπίλινγκ), Σινιστέρα (61' Σεμένιο), Σολάνκε

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τσέλσι 2-3 (80' Μπάρκλεϊ, 87' Αντεμπάγιο / 12' 70' Πάλμερ, 37' Μαντουέκε)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπρέντφορντ 3-1 (14' 58' Ολίσε, 39' Έζε / 2' Λιούις-Πότερ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (14' Ρόδρι, 61' Άλβαρες)
  • Άστον Βίλα - Μπέρνλι 3-2 (28' Μπέιλι, 42' Ντιαμπί, 89' πεν. Λουίζ/ 31' Αμντουνί, 71' Φόστερ)
  • Γουλβς - Έβερτον 3-0 (25' Κίλμαν, 53' Κούνια, 61' Ντόουσον)
  • Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (64' Ντομίνγκες, 82' Γκιμπς-Γουάιτ/ 78' Ράσφορντ)
  • Φούλαμ - Άρσεναλ 2-1 (29' Χιμένες, 59' Ντεκόρδοβα-Ριντ / 5' Σακά)
  • Τότεναμ - Μπόρνμουθ 3-1 (9' Σαρ, 71' Σον, 80' Ρισάρλισον / 84' Σκοτ)
  • 01/01 22:00 Λίβερπουλ - Νιούκαστλ
  • 02/01 21:30 Γουέστ Χαμ - Μπράιτον