PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Μπέρνλι 2-1: Έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League

Οι παίκτες της Τότεναμ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νότιγχαμ για την Premier League 2023-2024 στο "Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ", Λονδίνο | Κυριακή 7 Απριλίου 2024 © 2024/IAN WALTON/AP IMAGES

Η Τότεναμ νίκησε με ανατροπή την Μπέρνλι, έμεινε τυπικά ζωντανή στο κυνήγι του Champions League κι έριξε κατηγορία την Μπέρνλι.

Η Τότεναμ σταμάτησε τον κατήφορό της και έπειτα από τέσσερις σερί νίκες επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Μπέρνλι και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League, ρίχνοντας κατηγορία την αντίπαλό της ταυτόχρονα από την 37η αγωνιστική της Premier League.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και το γκολ της Μπέρνλι από τον Γιάκομπ Μπρουν Λάρσεν δεν ήρθε ως έκπληξη. Επτά λεπτά αργότερα ο Πέδρο Πόρο ισοφάρισε για τους Λονδρέζους που ετοιμάζονταν για νέα γκέλα.

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου κυριάρχησαν στο 2ο ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες μέχρι να μετατρέψει μία σε γκολ ο Μίκι φαν ντε Φεν και δώσει τη νίκη έπειτα από έναν μήνα.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

• Φούλαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (13'-71' Γκβάρντιολ, 59' Φόντεν, 90+6' Άλβαρες)
  • Μπόρνμουθ - Μπρέντφορντ 1-2 (89' Σολάνκε / 86' Εμπεούμο, 90+5' Γουισά)
  • Έβερτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (31' Ντουκουρέ)
  • Νιούκαστλ - Μπράιτον 1-1 (45+5' Λόνγκσταφ / 18' Φέλτμαν)
  • Τότεναμ - Μπέρνλι 2-1 (32' Πόρο, 82' Φαν ντε Φεν / 25' Μπρουν Λάρσεν)
  • Γουέστ Χαμ - Λούτον 3-1 (54' Γουόρντ-Πρόουζ, 65' Σούτσεκ, 76' Έρθι / 6' Σαμπί Λοκονγκά)
  • Γουλβς - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (66' Κούνια / 26' Ολίζ, 28' Ματετά, 73' Έζε)
  • 11/05 19:30 Νότιγχαμ - Τσέλσι
  • 12/05 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ
  • 13/05 22:00 Άστον Βίλα Λίβερπουλ