PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-0: Προσπέρασε τη Νιούκαστλ και πάτησε τετράδα

Ο Χέουνγκ Μιν Σον της Τότεναμ πανηγυρίζει με τον Χάρι Κέιν γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γουέστ Χαμ για την Premier League 2022-2023 στο "Τότεναμ Χότσπερ", Λονδίνο | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Η Τότεναμ έκανε το καθήκον της στο λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ και χάρη στο 2-0 προσπέρασε τη Νιούκαστλ και πάτησε στην 4η θέση της Premier League.

Η Τότεναμ αξιοποίησε το δώρο της Λίβερπουλ και με το 2-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι προσπέρασε τη Νιούκαστλ στο βαθμολογικό πίνακα της Premier League έπειτα από 24 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά και μάλιστα θα μπορούσαν να σκοράρουν νωρίς αν καταλογιζόταν χέρι στον Τίλο Κέρερ, σε ακόμα μια φάση που έχασαν οι VAR στο Νησί.

Η δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε στο 2ο μέρος, όταν σε μια αντεπίθεση ο Έμερσον έγραψε το 1-0 στο 56ο λεπτό. Η Τότεναμ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και ο νεοεισελθών Χέουνγκ Μιν Σον στο 72' διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα - Άρσεναλ 2-4 (6' Γουότκινς, 32' Κουτίνιο / 16' Σακά, 61' Ζιντσένκο, 90+3' αυτ. Μαρτίνες, 90+8' Μαρτινέλι)
  • Μπρέντφορντ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90+6' Γιάνελτ / 69' Έζε)
  • Γουλβς - Μπόρνμουθ 0-1 (49' Τάβερνιερ)
  • Μπράιτον - Φούλαμ 0-1 (88' Σόλομον)
  • Έβερτον - Λιντς 1-0 (64' Κόουλμαν)
  • Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84' Γουντ / 41' Σίλβα)
  • Τσέλσι - Σαουθάμπτον 0-1 (45+1' Γουόρντ Πρόουζ)
  • Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 0-2 (10' Νούνιες, 17' Χάκπο)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 3-0 (25', 56' Ράσφορντ, 61' Σάντσο)
  • Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-0 (56' Έμερσον, 72' Σον)