SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Βήμα τίτλου ο Πανσερραϊκός, ο ΟΦΙ πήρε βαθμό από τον Απόλλωνα

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νίκη Βόλου INTIME

Ο Πανσερραϊκός έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση, καθώς επικράτησε της Νίκη Βόλου 2-0 και την ίδια στιγμή αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ στους εννιά βαθμούς. Ο ΟΦ Ιεράπετρας απέσπασε τον βαθμό από τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Ο Πανσερραϊκός καθάρισε από νωρίς το τρίποντο κόντρα στη Νίκη Βόλου, επικρατώντας 2-0. Ο Στίνα με κεφαλιά έπειτα από γλυκιά σέντρα από τα δεξιά έκανε το 1-0 στο 7' και τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του αρχηγού των "λιονταριών" Αριστοτέλη Καρασαλίδη να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Η Νίκη Βόλου προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι δίχως αποτέλεσμα, ενώ από το 53' και μετά έπαιξε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Παναγιωτίδη.

Ο Πανσερραϊκός με αυτό το τρίποντο αύξησε τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΛ στον Α' όμιλο της Super League 2 (και τον ΠΑΟΚ Β' που δεν έχει δικαίωμα ανόδου) στους εννιά βαθμούς, ενώ η Νίκη Βόλου είναι πλέον στους 23, έχοντας έντεκα βαθμούς λιγότερους.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης (58′ Δεληγιαννίδης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Στάικος, Στίνα (90′ Σοφιανός), Κατσαντώνης (75′ Παπάζογλου), Μούργος (58′ Κανίς), Μπαΐροβιτς (75′ Σαΐντ).

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης (77′ Κριμιτζάς), Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (46′ Τσουκαλάς), Κρητικός (63′ Δημητρίου), Ολαϊθόλα (55′ Ροχάνο), Σιαφά (63′ Τζιώρας).

Ο Κατάλντι έδωσε τον βαθμό στον ΟΦ Ιεράπετρας

Ο Απόλλων Σμύρνης ήθελε τη νίκη απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας για να πιάσει στη βαθμολογία την Athens Kallithea και την Παναχαϊκή, ωστόσο δεν τα κατάφερε, καθώς έμεινε στο 1-1 με τους Κρητικούς.

Ο Μωραΐτης άνοιξε το σκορ για την "Ελαφρά Ταξιαρχία" στο 63ο λεπτό με τον Κατάλντι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 82ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Έτσι ο Απόλλων Σμύρνης έχει 28 βαθμούς και ο ΟΦΙ ακολουθεί με δύο λιγότερους.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λούι, Ντομίνγκες, Πατάπης, Κοροβέσης, Φατιόν, Μουστακόπουλος, Κουάρδα (57′ Χαλίμι), Μωραΐτης, Σαντάτ, Περέιρα (65′ λ.τ Ερέρα).

ΟΦ Ιεράπετρας: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ζήσης, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι, Μαραθωνίτης (55′ Μηλιώτης (90+2′ λ.τ Καραμπέτσος), Μούλερ, Βουό, Μπλανκ Καζάου (84′ Ίτσιος).