SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Σκόνταψαν Κηφισιά και Απόλλων Σμύρνης

ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ/INTIME SPORTS

Η πρωτοπόρος του νοτίου ομίλου της Super League 2, Κηφισιά, έμεινε στην ισοπαλία για δεύτερη σερί αγωνιστική, ύστερα από το 1-1 στην επιστροφή στο "Ζηρίνειο" κόντρα στην Προοδευτική. Τα Χανιά υπέταξαν τον Απόλλωνα Σμύρνης που βρίσκεται σε κρίση.

Η επιστροφή της Κηφισιάς στο "Ζηρίνειο" δεν αποδείχθηκε γούρικη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Προοδευτικής στην 20ή αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Super League 2.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά έκριναν έναν αγώνα χωρίς πολλές ευκαιρίες και με τη βροχή να προβληματίζει τις δύο ομάδες. Στο 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Κουιρουκίδη, όμως στην επόμενη φάση ο Γιάννης Τσακίρης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

• ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Παυλάκης (57' Νοικοκυράκης), Παπασάββας, Σωτηράκος, Παναγιώτου (57' Προβυδάκης), Γκίνη, Ταλάλ, Κουϊρουκίδης, Τετέι
  • ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Αστράς, Αλεξίου, Σινγκ, Πότσι, Φαζός, Καρρίκι (59' Αγγελόπουλος), Τσακίρης, Καπνίδης (64' Μάντιτς), Πίσσας, Νταβιώτης, Παυλίδης

Ο Γιώργος Μάναλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Χανίων, στη νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στα Περιβόλια. Ο 28χρονος επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μία φορά σε κάθε ημίχρονο και έδωσε τη νίκη στους Κρητικούς. Ο αγώνας διεξήχθη υπό το βλέμμα του Γιάννη Ταουσιάνη που θα αποτελέσει τον επόμενο προπονητή των νικητών.

• ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρι (83' Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61' Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (71' Ιατρούδης), Τσέλιος (83' Μπουτσάκης), Κόλα (61' Μανουσάκης), Μάναλης
  • ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σόρτσαν, Κοροβέσης, Λούι (76' Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Μωραϊτης (20' Μπεσάρ), Καρίμ, Περέιρα (76' Ερέρα), Κουάδρα, Μουστακόπουλος (58' Λούσινγκερ), Αναστασόπουλος (58' Φατιόν)

Η Καλαμάτα κινδύνεψε να αφήσει βαθμούς στο Ρέθυμνο, όμως ο Γιάννης Πασάς έδωσε τη λύση στο τέλος και μαζί τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Επισκοπή. Το γκολ του Αλέξανδρου Αμαρέλλη στο 40' δεν ήταν αρκετό για τη νίκη, αφού στο 71' ισοφάρισε ο Τζέιμς Αμπόφο, όμως οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να σταματήσουν το σερί ηττών.

• ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ψαρράς, Τσιλεδάκης, Κεφαλάς, Πολίτης, Αραμπατζής (63' Τζωρτζινάκης), Κούτσιας, Αμπαφού, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (80' Καφετζής), Βουκελάτος (50' Νταμπίζας), Παπαδόπουλος
  • ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Καραγκούνης, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε (69' Κωνσταντινόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ντα Σίλβα (77' Μπουλλάρι), Πασάς, Αρναρέλλης (69' Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (69' Μαρκόφσκι)

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Ολυμπιακός Β' - Αιγάλεω 2-1 (84' Μπα, 88' Αν. Βλαχομήτρος / 50' Κωστανάσιος)
  • Παναχαϊκή - Ηλιούπολη 2-2 (24' Μυτίδης, 75' Μπουρλάκης / 29' Βασιλείου, 89' Χέμπερτ)
  • Ηρόδοτος - ΠΑΟ Ρουφ 0-3 ά.α.
  • ΑΕΚ Β' - Athens Kallithea 1-3 (70' Ραντόνια / 17', 33' Λουκίνας σουτ, 90' Καινούργιος)
  • Χανιά - Απόλλων Σμύρνης 2-0 (18', 54' Μάναλης)
  • Επισκοπή - Καλαμάτα 1-2 (70' Αμπαφού / 39' Αρναρέλλης, 89' Πασάς)
  • Κηφισιά - Προοδευτική 1-1 (20' πέν. Κουϊρουκίδης / 21' Τσακίρης)