SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ο ΟΦΙ απέδρασε από το Κερατσίνι, νίκη παραμονής για τη Βέροια

INTIME

Ο ΟΦ Ιεράπετρας νίκησε την Προοδευτική στο Κερατσίνι και την κράτησε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για 12 λεπτά λόγω έντασης, ενώ η Βέροια έκανε άλμα παραμονής νικώντας τον Θεσπρωτό 2-0. Ισόπαλα έληξαν τα παιχνίδια της Καλαμάτας με τα Χανιά και του Διαγόρα με τον Ηρακλή Λάρισας.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε το διπλό στο Κερατσίνι κόντρα στην Προοδευτική, σε ένα παιχνίδι που σημειώθηκε διακοπή 12 λεπτών λόγω ρίψης αντικειμένων σε βοηθό για τη 19η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Βουό στο έκτο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Η Προοδευτική ισοφάρισε με τον Μάντιτς στο 63', αλλά ο ΟΦΙ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσορνομάζ στο 73'. Μετά το πέναλτι σημειώθηκε και η ένταση που οδήγησε σε διακοπή στις εξέδρες.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας παραμένει ψηλά στη βαθμολογία έχοντας 32 βαθμούς, ενώ η Προοδευτική είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 14 και είναι σε δύσκολη θέση.

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Γιαννιτσάνης (46′ Νταβιώτης), Σινγκ, Αλεξίου (90+5′ Αγγελόπουλος), Φαζός, Ομπανόρ, Ούγκο, Καπνίδης, Πίσσας (90+5′ Τσακίρης), Πάβλας (51′ Μάντιτς), Καρρίκι (67′ Μεγαρίτης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Στουρνάρας): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Μούλερ (90′ Ζήσης), Τσορνομάζ, Βουό (90+9′ Παπαδάκης), Κατάλντι, Κάρδαρης, Μπλανκ Καζάου (90+9′ Καραμπέτσος), Ντέτλερ.

Ισοπαλία στην Καλαμάτα

Η Καλαμάτα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στην έδρα της, με τις δύο ομάδες να διατηρούνται σε ασφάλεια από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά και την κορυφή, μιας και η Καλαμάτα έχει 30 βαθμούς και τα Χανιά 26.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρόβα στο 45+2', με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν με τον Μάναλη στο 51ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Τα Χανιά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μόζερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 62ο λεπτό.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε (75′ Αρναρέλλης), Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μόζερ, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Άλβες, Βασιλόγιαννης (85′ Μαρκόφσκι), Πασάς (69′ Ασίγκμπα), Ρόβας (85′ Κωνσταντινόπουλος).

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (74′ Ιμεραλιλάλι), Ρότσα, Σέχου, Μπάτζιος, Λεμονής, Καμαρά (74′ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Μανουσάκης (66′ Ιατρούδης), Κόλα (66′ Μπουρσέλης), Μάναλης.

Η Βέροια έκανε άλμα παραμονής κόντρα στον Θεσπρωτό

Η Βέροια επέστρεψε στις νίκες (αν εξαιρεθεί η άνευ αγώνος νίκη με τον Απόλλωνα Λάρισας), καθώς επικράτησε του Θεσπρωτού εντός έδρας με 3-0.

Η ομάδα της Ημαθίας άνοιξε το σκορ με τον Ορφανίδη στο 33ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Στίκας έκανε το 2-0 στο 65'. Ο Μπουόλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+2'. Η Βέροια με αυτούς τους τρεις βαθμούς είναι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 19 βαθμούς ενώ ο Θεσπρωτός έμεινε στους εννιά και είναι σε δύσκολη θέση.

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (70′ Μουχάλης), Μπουκουβάλας, Στίκας, Καψάλης, Κολλαράς, Μπλέτσας, Μπελεβώνης, Γιουκούδης (68′ Ιωάννου), Ορφανίδης (68′ Κασέμι), Μπουόλι.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος (60′ Κουέβας), Βασιλάκης (46′ Ντόντης), Ρίζος (60′ Ρούσης), Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Μίγγος, Μπίκας (74′ Χατζάκος), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Σάνι (74′ Ε. Παππάς).

Ισόπαλη η μάχη παραμονής στη Ρόδο

Διαγόρας Ρόδου και Ηρακλής Λάρισας κόλλησαν στο μηδέν στη Ρόδο και πήραν από ένα βαθμό στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στη Super League 2. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ στο 38ο λεπτό. Ο Γιανναράκης τροφοδότησε τον Μανιά και εκείνος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Φαρμάκη.

Οι Ροδίτες με αυτό το βαθμό είναι στους 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής Λάρισας παρέμεινε στους 17 και είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού αυτή τη στιγμή.

Διαγόρας (Βελιτζέλος): Μπίντσης, Πετράκης (86′ Παπαϊωάννου), Γιανναράκης, Μανιώτης, Μαγκάκης (59′ Αντεσίνα), Καραμάνης, Τσιαντούλας (73′ Μιχόπουλος), Παραστατίδης (73′ Αρίας), Τάτσης, Σταμένκοβιτς (86′ Καβαλιέρι), Μανιάς.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Χατζής, Λαγωνίδης (74′ Μπαλαμώτης), Μπόσιο, Λούκας Γκαρσία (90+2′ Μπάμης), Λίταινας, Κέρι (90+2′ Τασιούλης), Κάσας (90+5′ Χριστίδης).