SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ο Ιωνικός διέλυσε τα Χανιά κι έδειξε έτοιμος να παλέψει για την επιστροφή στα σαλόνια

ΣΑΡΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ / INTIME SPORTS

Ο Ιωνικός ήταν εντυπωσιακός στην πρεμιέρα των playoffs του Β' Ομίλου της Super League 2 απέναντι στα Χανιά (5-1), δείχνοντας πως είναι έτοιμος να διεκδικήσει μέχρις εσχάτων την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια. Διπλό - χρυσάφι ο Γιούχτας στην Παναχαϊκή.

Ντέρμπι μόνο στη θεωρία αποδείχθηκε πως ήταν η μονομαχία του Ιωνικού με τα Χανιά για την πρεμιέρα των playoffs του Β' Ομίλου της Super League 2, αφού το παιχνίδι της Νίκαιας εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ξεκίνησε εντυπωσιακά (δύο γκολ μέχρι το 11') και εν συνεχεία εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με επιβλητικό τρόπο (5-1).

Όσο σημαντική ήταν βέβαια η συνεισφορά αυτών που βρήκαν δίχτυα για τους νικητές (Σαλαζάρ 7', Σόουζα 11', Οικονομίδης 43' & 83', Ντάουντα 52', άλλο τόσο ήταν κι εκείνη του Γιάννη Γκέλιου, ο οποίος λειτούργησε υποδειγματικά σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, που τα Χανιά άγγιξαν το γκολ. Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Νίλι.

Όλα αυτά συνεπάγονται τη μεγάλη ευκαιρία που έχει πλέον η Athens Kallithea ώστε να αποσπαστεί σημαντικά από τη δεύτερη θέση (βλ. Χανιά), αν τη Δευτέρα 25 Μαρτίου καταφέρει να πάρει βαθμό ή βαθμούς στην έδρα της Ηλιούπολης.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των playoffs:

• Ιωνικός - Χανιά 5-1 (7' Σαλαζάρ, 11' Σόουζα, 43' & 83' Οικονομίδης, 52' Ντάουντα / 56' Νίλι)
  • Ηλιούπολη - Athens Kallithea (25/3, 15:00)

Χρυσό διπλό για τον Γιούχτα

Την ίδια ώρα, στα playouts του Β' Ομίλου, ο Γιούχτας πήρε ένα τρίποντο - χρυσάφι επί της Παναχαϊκής (0-1). Το γκολ του Άλμπερτ Μπρους στο 31ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και ταυτόχρονα ξεκόλλησε την ομάδα της Κρήτης από την τελευταία θέση των playouts.