SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Η ΑΕΛ ανέκτησε τη 2η θέση απ' την Αναγέννηση Καρδίτσας στον Βορρά

Οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγυρίζουν σε αγώνα της Super League 2
Οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγυρίζουν σε αγώνα της Super League 2 EUROKINISSI

Η ΑΕΛ επικράτησε του Θεσπρωτού με 2-0 και επέστρεψε στη 2η θέση του βορείου ομίλου της Super League 2, ύστερα από 20 αγωνιστικές, λόγω και της ισοπαλίας στον Βόλο στο θεσσαλικό ντέρμπι της Νίκης με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η ΑΕΛ επιβλήθηκε με 2-0 του Θεσπρωτού εκτός έδρας για την 20ή αγωνιστική της Super League 2 στον βόρειο όμιλο και επέστρεψε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η καλή μέρα για τους "βυσσινί" φάνηκε από το 1ο λεπτό της συνάντησης, όταν ο Μάριος Όγκμποε τους έδωσε προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη κι έτσι η ΑΕΛ έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Αλέξανδρο Νικολιά στο 56' και "κλείδωσε" το τρίτο διαδοχικό "τρίποντο".

• ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Ντόντης, Ραστόκα, Τρομπούκης, Ρούσης, Μαρτίνεζ, Παππάς (70' Μπίκας), Δρίτσας, Κουέβας (56' Πανταζέλος), Καραμποΐκης, Σάνι (56' Χατζάκος)
  • ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (57' Καλουτσικίδης), Κοσσονού (30' Μαϊδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θωμαΐδης (70' Νίνο), Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (46' Αντράντα) Ογκμπόε, Πεντρόσο, Μαυριάς (46' Νικολιάς)

Η νίκη αυτή άφησε στην 3η θέση την Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου με αντίπαλο τη Νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Παύλου Κυριακίδη στο 1ο μέρος, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μία μίνι κυριαρχία στη συνέχεια και με πέναλτι του Χοσέτε Μιράντα στο 71' κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

• ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος (46' Τοπαλίδης), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (46' Τσουκαλίδης), Γαβριηλίδης (68' Σιαφά), Κυριακίδης, Κρητικός (62' Ολαϊσόλα), Τζιώρας (89' Ροχάνο), Μιράντα
  • ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Τσέλιος, Κοζορώνης, Γκόλιας (59' Δημόπουλος), Σκόνδρας, Αναστασόπουλος, Λαγός, Μπούζας (90' Αλιατίδης), Μπάλλας, Πολίτης (81' Αθανασιάδης), Ελιβέλτο (90' Μπάτροβιτς), Γιάκος (81' Βερνάρδος)

Απότομη προσγείωση για τον Ηρακλή στο "Καυτανζόγλειο", έπειτα από τη συνέντευξη Τύπου για τις εξελίξεις στο ιδιοκτησιακό και υπό την παρουσία του νέου μεγαλομετόχου, Αλέξη Κούγια, αφού έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τον Μακεδονικό. Η αδυναμία δημιουργίας ευκαιριών και η αποβολή του Ντένζελ Γιουμπιτάνα στο 2ο μέρος διατήρησαν τη "λευκή" ισοπαλία μέχρι τέλους.

• ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Κούστα, Γιουμπιτάνα, Κόκκορης (46' Τότσκα), Πατράλης, Τομάς, Παπαστεριανός (60' Κουντουριώτης)
  • ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Χασάνογλου, Λισγάρας, Σαραγιώτης (26' Κοτταρίδης), Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Σιατραβάνης (75' Τσιλιγγίρης), Γκέντσογλου (75' Μιλισάβλιεβιτς), Ουνγιαλίδης (56' Σιμόνι), Σαραντίδης (56' Ζαφειράκης)

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι στην Αριδαία, ο τοπικός Αλμωπός επικράτησε με 2-0 της Βέροιας και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Δημήτρης Τσιπούρας άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και ο Λεονέλ Ρίβας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 2-0.

• ΑΛΜΩΠΟΣ: Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Πέλκας (81' Ρίβας), Τσιπούρας (65' Πατρινός), Πέττας (89' Παπαδόπουλος)
  • ΒΕΡΟΙΑ: Βενετικίδης, Ντουμάνης, Μπλέτσας (46' Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μανωλιούδης, Μπελεβώνης (62' Ελευθεριάδης), Καψάλης, Μπουόλι, Γιουκούδης, Ιωάννου (62' Μπαϊντού), Κολλαράς

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Απόλλων Λάρισας - Απόλλων Πόντου 0-3 ά.α.
  • ΠΑΟΚ Β' - Διαγόρας 3-3 (1' Δαρέλας, 27' Παναγιώτου, 52' Σπυράκος / 65' Παραστατίδης, 74' Μιχόπουλος, 83' Λούκιτς)
  • Νίκη - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (71' πέν. Μιράντα / 23' αυτ. Κυριακίδης)
  • Θεσπρωτός - ΑΕΛ 0-2 (1' Όγκμποε, 56' Νικολιάς)
  • Αλμωπός - Βέροια 2-0 (8' Τσιπούρας κεφ, 90+3' Ρίβας)
  • Ηρακλής - Μακεδονικός 0-0
  • Πανσερραϊκός - Παναθηναϊκός Β' 2-0 (71' Μπαΐροβιτς, 90' Στίνα)