SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Διπλό για Παναχαϊκή και Διαγόρα

Οι παίκτες της Παναχαϊκής πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Καραϊσκάκη
Οι παίκτες της Παναχαϊκής πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Καραϊσκάκη EUROKINISSI SPORTS

Η Παναχαϊκή επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του Απόλλωνα Λάρισας και βρίσκεται στην 2η θέση με εννέα πόντους, όπου συγκατοικεί με τον Διαγόρα που πήρε το διπλό με 2-0 στην έδρα της Δόξας Δράμας.

Η Παναχαϊκή πήρε το διπλό απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας επικρατώντας με σκορ 0-3. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα της Πάτρας στην 2η θέση με εννέα πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κουσκουνά, ο οποίος σκόραρε με πλασέ, έπειτα από ασίστ του Μουστακόπουλου. Πριν τη λήξη του δευτέρου ημίχρονο στο 36', η Παναχαϊκή έκανε το 0-2 με τον Γιούση.

Στο 47' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Λαρέα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 65' ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να μειώσει για τον Απόλλωνα Λάρισας στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 90+2' Κόκας διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Μαζί με την Παναχαϊκή στους εννέα πόντους βρίσκεται και ο Διαγόρας Ρόδου που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Δόξας Δράμας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μπαστάκο, ο οποίος πραγματοποίησε πλασέ μέσα στην περιοχή.

Στο 67ο λεπτό ο Κοντοχρήστος με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Δόξας Δράμας διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Ιωνικός πήρε τη νίκη με 2-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας στη Νίκαια και έφτασε τους οκτώ βαθμούς στην 5η θέση. Στους τρεις πόντους παρέμεινε η ομάδα της Κρήτης. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ στο 13', ο Βίτορ ισοφάρισε στο 42', ενώ ο Ομάρ στο 56' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στην Άρτα, ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκη με γκολ του Πατρινού στο 65ο λεπτό. Οι Κρητικοί έφτασαν τους έξι πόντους, στους τρεις έμεινε η ομάδα της Άρτας.