CHAMPIONS LEAGUE

Σπόρτινγκ - Τότεναμ 2-0: Δύο γκολ στις καθυστερήσεις για το 2/2

Ο Παουλίνιο της Σπόρτινγκ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Τότεναμ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Ζοζέ Αλβαλάδε", Λισαβόνα | Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 ARMANDO FRANCA/ASSOCIATED PRESS

Η φανταστική κεφαλιά του Παουλίνιο στο 90' και το εκπληκτικό σόλο του Αντρέ Γκόμες στο 90+3' έδωσαν στη Σπόρτινγκ τη νίκη 2-0 στις καθυστερήσεις απέναντι στην Τότεναμ για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Champions League. Ντεμπούτο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στη διοργάνωση.

Οι δύο νικήτριες της 1ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Champions League τέθηκαν αντιμέτωπες στο "Ζοζέ Αλβαλάδε" με τη Σπόρτινγκ να αφήνει το καλό για το τέλος απέναντι στην Τότεναμ, αφού με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη 2-0 , σε ένα παιχνίδι όπου ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος έκανε ντεμπούτο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο αγώνας ήταν αρκετά δυνατός, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται πλην τριών περιπτώσεων στο 1ο ημίχρονο. Δύο εξ αυτών ανήκαν στα "λιοντάρια", με τον Ουγκό Λορίς να σταματάει τον Πέντρο Γκονσάλβες αρχικά και τον Μάρκους Έντουαρντς στη συνέχεια, σε ένα απίθανο σόλο του Άγγλου επιθετικού. Οι Λονδρέζοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Ρισάρλιζον, όμως το οφσάιντ τους στέρησε το 1-0.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και στο 1ο τέταρτο δοκίμασαν πέντε φορές τα αντανακλαστικά του Αντόνιο Αδάν. Ο Ισπανός τερματοφύλακας αντεπεξήλθε και κράτησε το μηδέν, με τον Ρούμπεν Αμορίμ να ρίχνει στον αγώνα τον Αλεξανδρόπουλο για να βελτιώσει τη λειτουργία σε άμυνα και σε κέντρο.

Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους, που έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ της νίκης με ένα φαλτσαριστό σουτ του Πέδρο Πόρτο στο 89'. Ο Λορίς απέκρουσε σε κόρνερ και από την εκτέλεση ο Παουλίνιο με εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, μία αλλαγή ακόμα του Αμορίμ, ο Αντρέ Γκόμες, έκανε ένα υπέροχο σλάλομ για το 2-0 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Αδάν, Ινιάτσιο, Κοάτες, Ρέις, Πόρο, Μορίτα (72' Αλεξανδρόπουλος), Ουγκάρτε, Σάντος (90+2' Εσγκάιο), Τρινκάο (76' Παουλίνιο), Έντουαρντς (90' Γκόμες), Γκονσάλβες

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ντάιερ, Ρομέρο, Ντέιβις, Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Πέρισιτς, Σον (72' Κουλουσέβσκι), Ρισάρλισον, Κέιν