SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ιωνικός και Λεβαδειακός άφησαν μόνο στην κορυφή τον Εργοτέλη

Ο Νίκας στην αναμέτρηση του Ιωνικού με τον Λεβαδειακό
Ο Νίκας στην αναμέτρηση του Ιωνικού με τον Λεβαδειακό EUROKINISSI

Ιωνικός και Λεβαδειακός έμειναν στο 1-1 με αποτέλεσμα να παραμείνει μόνος στην κορυφή ο Εργοτέλης. Με Τάτο η Ξάνθη, σπουδαία νίκη στα Τρίκαλα με Σμυρλή για τον Διαγόρα. Με Ομπράντοβιτς ο Απόλλων Λάρισας. (VIDEOS)

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Νίκαιας, η οποία a priori είχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Άλλωστε Ιωνικός και Λεβαδειακός θα παλέψουν για την άνοδο.

Ο πρώτος σκόρερ της δεύτερης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος Ματίας Κάστρο με το έκτο του γκολ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 27'. Οι Βοιωτοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 63ο λόγω της αποβολής του Μύγα, έφυγαν όμως με το βαθμό χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Νίκας έξι λεπτά αργότερα (69').

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ (65′ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Κύργιας(86' Μπρίτο), Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιάσε (40′ λ.τ Κόρμπος), Ματσούκας (66′ Μάναλης), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάκης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ Μαρίνος), Μύγας, Λιάγκας (22′ Πολέτο), Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Νίλι (90+3' Παναγιώτου), Συμελίδης (66′ Τζημόπουλος), Μπιανκόνι (66′ Μυτίδης)

Ανεβαίνει η Ξάνθη, η οποία και πάλι υπέφερε, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Σιατραβάνη, ενώ η Ιεράπετρα ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Βογιατζή στο 42ο λεπτό. Ο Τάτος λύτρωσε την ομάδα της Θράκης στο 84ο λεπτό.

ΞΑΝΘΗ (Τόνι Πόποβιτς): Ίτσο, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Παπάζογλου (9′ λ.τρ. Τζούρμαν), Γκαρσία, Μπριλάντε, Έμπερτ, Τάτος (87′ Βόλτερς), Σιατραβάνης (86′ Θυμιάνης), Σχρόιεν (64′ Ντίνας), Καπνίδης (64′ Μυστακίδης).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Χιντζίδης (72′ Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Μασουέρο, Λεμονής (26′ λ.τρ. Πριόνας), Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Ντάλα Κόστα (62′ Αποστολίδης), Κούστα.

Μεγάλο διπλό για τον Διαγόρα στα Τρίκαλα. Άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Σμυρλή, ενώ κράτησε τους τρεις βαθμούς παρά το γεγονός ότι στο 81ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπαστακός και στο 87ο ο Κάκκο.

Η ομάδα της Ρόδου σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή, εκεί όπου βρίσκεται από το Σάββατο ο Εργοτέλης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος (74’ Σιλβάνο), Νιάρος, Κεχαγιάς, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Φασίδης (42’ λ.τρ. Ευθυμίου), Παπαγεωργίου, Σταματής, Σκόνδρας (74’ Ζησόπουλος), Αλμπάνης (58’ Ελευθεριάδης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (85’ Αυγενικού), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Ντοριβάλ (57’ Λινάρδος), Αθανασίου (85’ Σελινιωτάκης), Αλάεθ (57’ Κάκκο), Μπαστακός, Μασούρας, Σμυρλής (67’ Μανωλάκης).

Στη Λάρισα ο Απόλλων κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στα Χανιά. Για να φτάσουν στο τρίποντο οι Θεσσαλοί χρειάστηκαν το γκολ ενός πρόσφατου μεταγραφικού αποκτήματος, του Ομπράντοβιτς ο οποίος νίκησε τον Κουτζαβασίλη στο 60ό λεπτό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καμπέρης, Γκόλιας, Μόρας, Μπάλλας (46’ Σέχου), Μπάμπης, Ντα Κάμπο (72’ Μπαλογιάννης), Γιάκος, Γκουντρουμπής (57΄Λίταινας), Ομπράντοβιτς (84' Νύκταρης).

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (77' Σουντουρά), Σωτηράκος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Γκίνο (69’ Καρτσαμπάς), Παναγιωτούδης, Μπραμπίγια (65’ Βρεττός), Μασένα (65’ Διαμαντόπουλος), Βασιλόγιαννης, Κάσσος.