ΠΑΟΚ

Σιντ-Τρούιντεν - Μπριζ 2-1: Γκέλα πριν από τα playoffs τίτλου για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, τραυματίστηκε ο Μινιολέ

Ο Αντρέας Σκοβ Όλσεν της Μπριζ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μόλντε για τη φάση των 16 του Europa Conference League 2023-2024 στο "Γιαν Μπρεϊντέλ", Μπριζ | Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 © 2024/GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP IMAGES

Στο φινάλε της κανονικής σεζόν η Μπριζ ηττήθηκε 1-2 στην έδρα της Σιντ-Τρούιντεν.

Στην 30ή και τελευταία αγωνιστική της κανονικής σεζόν στην Pro League η Μπριζ ηττήθηκε στην έδρα της Σιντ-Τρούιντεν με 1-2 και θα μπει στα playoffs τίτλου με μεγάλη απόσταση από Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Άντερλεχτ.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Europa Conference League προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Φεράν Τζουτγκλά, είχε την κυριαρχία, όμως οι τελικές που δημιούργησε ήταν κακές και κυρίως άστοχες.

Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ισοφάρισαν με τον Κάβεχ Ζαχιρολεσλάμ στο 59' και στο 81' είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν με εκτέλεση πέναλτι. Ο Φατίχ Καγιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως σ το 85' ο Αμπουμπακαρί Κουατά νίκησε τον Νορντίν Γιάκερς κι έδωσε τη νίκη στη Σιντ-Τρούιντεν.

Ο τελευταίος αντικατέστησε τον Σιμόν Μινιολέ στο τέρμα λόγω τραυματισμού του διεθνή Βέλγου τερματοφύλακα στο 10ο λεπτό.

• Η σύνθεση της Μπριζ: Μινιολέ (10' Γιάκερς), Σάμπε (86' Μπαρμπερά), Ορντονιές, Μέχελε, Μέιγερ, Ονιεντίκα, Βάνακεν, Βέτλεσεν (60' Νίλσεν), Σκόρας (86' Ταλμπί), Τζουτγκλά (60' Νούσα), Τιάγκο