LA LIGA

Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 2-1: Λυτρωτής Εν Νεσιρί στις καθυστερήσεις

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν το γκολ τους κόντρα στην Γιουνάιτεντ
Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν το γκολ τους κόντρα στην Γιουνάιτεντ AP PHOTO/DAVE THOMPSON

Ο Γιουσέφ εν Νεσιρί ήταν ξανά ο ήρωας της Σεβίλλης, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Σεβίλλη στην Ανδαλουσία.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα ημιτελικά του Europa League, η Σεβίλλη υπέταξε μια άλλη πρώην κάτοχο του θεσμού, τη Βιγιαρεάλ, με 2-1 για την 30ή αγωνιστική της La Liga, αφήνοντας οριστικά πίσω της τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" είχε την μπάλα στα πόδια και περισσότερες ευκαιρίες, όμως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με τον Ράφα Μιρ στο 34ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Το 2ο μέρος άρχισε με τον Πάου Τόρες να ισοφαρίζει για τη Βιγιαρεάλ, η οποία έδινε μια τελευταία μάχη για να προλάβει το "τρένο" της τετράδας που οδηγεί στο Champions League.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να κάνει την κίνηση ματ με τον Γιουσέφ εν Νεσιρί και να τον Μαροκινό να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να φτάνει τα πέντε γκολ στα τελευταία έξι παιχνίδια, δύο εκ των οποίων στη μεσοβδόμαδη πρόκριση.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

• Εσπανιόλ - Κάντιθ 0-0
  • Οσασούνα - Μπέτις 3-2 (6' 11' Μπούντιμιρ, 41' Μονκαγιόλα / 16' Μιράντα, 70' Ροντρίγκες)
  • Αλμερία - Αθλέτικ 1-2 (90+2' Θεντέγιες / 9' Νίκο Γουίλιαμς, 56' Ντε Μάρκος)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (59' Σέρλοθ, 81' αυτ. Λεζέν / 57' Παλαθόν)
  • Βαγιαδολίδ - Ζιρόνα 1-0 (24' Μοντσού)
  • Ρεάλ - Θέλτα 2-0 (42' Ασένσιο, 48' Μιλιτάο)
  • Έλτσε - Βαλένθια 0-2 (19' Λίνο, 42' αυτ. Βερδού)
  • Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 1-0 (44' Τόρες)
  • Μαγιόρκα - Χετάφε 3-1 (56', 90+5' Λι, 64' Ραΐγιο / 23' Μαγιοράλ)
  • Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 2-1 (34' Μιρ, 90+4' Εν Νεσιρί / 55' Τόρες)