LA LIGA

Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 1-1: Αλληλοεξουδετέρωση μέσα σε δύο λεπτά

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν γκολ σε ματς κόντρα στην Ρεάλ για την La Liga | 21 Οκτωβρίου 2023 @2023 JOSE BRETON/AP IMAGES

Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ πήραν έναν βαθμό από την ισοπαλία 1-1 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" που διαμορφώθηκε μέσα σε δύο λεπτά.

Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ περιορίστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" για τη 15η αγωνιστική της La Liga και παρέμειναν στο κάτω μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν πολύ ανώτεροι στο 1ο ημίχρονο, έχοντας ευκαιρίες αλλά και έναν απροσπέλαστο Φίλιπ Γέργκενσεν. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League είχε μόλις μία τελική σε αυτό το διάστημα κι αυτή εκτός στόχου.

Στο 2ο μέρος, αν και ο Μαρθελίνο δεν έκανε αλλαγές, το "κίτρινο υποβρύχιο" βελτιώθηκε και κυρίως απέκτησε ποιοτικές (αλλά λίγες) στιγμές στην περιοχή των γηπεδούχων.

Το σκορ άνοιξε πάντως από μία αλλαγή, τον Κίκε Σάλας στο 75ο λεπτό, με τον 36χρονο Χοσέ Λουίς Μοράλες να απαντά στο 77', σκοράροντας για τρίτο σερί παιχνίδι ύστερα από την αλλαγή προπονητή και την εμπιστοσύνη που του έδειξε ο προπονητής του.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη, αφού ο Μπεν Μπρέρετον σκόραρε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το τέρμα δεν μέτρησε λόγω επιθετικού φάουλ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Χετάφε 2-0 (43' Αραούχο / 90+2' Ερέρα)
  • Ζιρόνα - Βαλένθια 2-1 (82', 88' Στουάνι / 56' Ντούρο)
  • Αθλέτικ - Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23' Γκουρουθέτα, 47' αυτ. Εσπίνο, 64' Ι. Γουίλιαμς, 68' Ν. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ - Γρανάδα 2-0 (26' Ντίαθ, 57' Ροντρίγκο)
  • Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (2' Γκόμεθ / 41' Σαντίκ)
  • Μαγιόρκα - Αλαβές 0-0
  • Αλμερία - Μπέτις 0-0
  • Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 1-1 (75' Σάλας / 77' Μοράλες)
  • 03/12 22:00 Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο
  • 04/12 22:00 Θέλτα - Κάντιθ