LA LIGA

Σεβίλλη - Κάντιθ 1-0: Λύτρωση στο 89' από την άσπρη βούλα

Ο Ιβάν Ράκιτιτς πανηγυρίζει γκολ της Σεβίλλης κόντρα στην Ατλέτικο σε ματς της La Liga | 18 Δεκεμβρίου 2021 @2021 ANGEL FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Σεβίλλη έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 89ο λεπτό στο μίνι ανδαλουσιανό ντέρμπι με την Κάντιθ, με τον Ιβάν Ράκιβιτς να σκοράρει με πέναλτι και να την τραβάει έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ήταν να μη γίνει η αρχή. Η Σεβίλλη κατάφερε στις 8 Ιανουαρίου να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Χετάφε και να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη της στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" για την La Liga (μετά από 3 ισοπαλίες και 4 ήττες) και το βράδυ του Σαββάτου φρόντισε να ζεστάνει ακόμα περισσότερο το κοινό της, αφού έκανε το "2 στα 2" στο σπίτι της μέσα στο 2023.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Θύμα της αυτή τη φορά ήταν η Κάντιθ στο μίνι ανδαλουσιανό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων για την 18η αγωνιστική της La Liga, με την ομάδα του Σαμπαόλι να παίρνει το τρίποντο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράκιτιτς στο 89ο λεπτό και να βγαίνει εκτός επικίνδυνης ζώνης (ανέβηκε στην 14η θέση), αφήνοντας εκεί την αντίπαλό της.

Οι νερβιονένσες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο πρώτο μέρος βρήκαν δίχτυα στο 45+2' μετά από ένα πανέμορφο γκολ του Έρικ Λαμέλα, με την απογοήτευση ωστόσο για τον Αργεντινό να έρχεται λίγο αργότερα, από τη στιγμή που το VAR παρενέβη και δεν μέτρησε το γκολ του λόγω οφσάιντ του Όλιβερ Τόρες.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και μέχρι το 70ο λεπτό πολιόρκησαν την αντίπαλη εστία, για να ακολουθήσει στη συνέχεια μία φλύαρη υπεροχή και να έρθει η στιγμή που έκρινε το ματς λίγο πριν το φινάλε.

Τότε που με την παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την βούλα και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ιβάν Αλέχο (βρήκε τη μπάλα με το χέρι στη μεγάλη περιοχή), με τον Ράκιτιτς να επωμίζεται τη μεγάλη ευθύνη και να γράφει το 1-0 από το σημείο του πέναλτι στο 89ο λεπτό, αποτέλεσμα που έμεινε ως το φινάλε.