LA LIGA

Σεβίλλη - Αλμερία 5-1: Ξέσπασε κόντρα στους ουραγούς και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Ο Γκονζάλο Μοντιέλ πανγηγυρίζει αφού σκόραρε στον αγώνα της Σεβίλλης με τη Ρόμα
Ο Γκονζάλο Μοντιέλ πανγηγυρίζει αφού σκόραρε στον αγώνα της Σεβίλλης με τη Ρόμα © 2023 DENES ERDOS / AP IMAGES

Η Σεβίλλη διέλυσε με 4-1 την ουραγό Αλμερία και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού σε μία σπάνια νίκη της στην αρχή της σεζόν στη La Liga.

Η Σεβίλλη πέρασε ένα άνετο βράδυ με αντίπαλο την Αλμερία για την 7η αγωνιστική της La Liga και με 5-1 κατέγραψε μόλις τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι Ανδαλουσιάνοι χτύπησαν από νωρίς με τους Γιουσέφ εν Νεσιρί και Ντόνντι Λουκεμπάκιο να σκοράρουν πριν από το δεκάλεπτο και ο Σούσο έγραψε το 3-0 στο 38', κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Έρικ Λαμέλα σκόραρε με την έναρξη του 2ου μέρους και αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι, ουραγοί του βαθμολογικού πίνακα, μείωσαν με πέναλτι του Λουίς Σουάρες, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά περισσότερα απέναντι στους Σεβιγιάνους, οι οποίοι είχαν τον τελευταίο λόγο με τον Κίκε Σάλας στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Σεβίλλη - Αλμερία 5-1 (7' Εν Νεσιρί, 8' Λουκεμπάκιο, 38' Σούσο, 51' Λαμέλα, 90+3' Σάλας / 71' πέν. Σουάρες)
  • 26/09 22:00 Μαγιόρκα - Μπαρτσελόνα
  • 27/09 20:00 Αθλέτικ - Χετάφε
  • 27/09 20:00 Βιγιαρεάλ - Ζιρόνα
  • 27/09 20:00 Ρεάλ - Λας Πάλμας
  • 27/09 22:30 Κάντιθ - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 27/09 22:30 Βαλένθια - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 28/09 20:00 Γρανάδα - Μπέτις
  • 28/09 20:00 Θέλτα - Αλαβές