SERIE A

Serie A: Τριάρα στο ρελάντι για την Γιουβέντους, τρελή ανατροπή για την Λέτσε με θύμα την Λάτσιο

@2022 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Ένα 45λεπτο ήταν αρκετό για την Γιουβέντους για να πετύχει τρία γκολ και να φτάσει σε μία άνετη νίκη στην έδρα της Ουντινέζε (0-3) στην πρεμιέρα της Serie A. Ασύλληπτη ανατροπή για την Λέτσε μέσα σε δύο λεπτά απέναντι στην Λάτσιο.

Η Νάπολι και η Ίντερ έκαναν ποδαρικό με το δεξί στη νέα Serie A επικρατώντας των Φροζινόνε και Μόντσα αντίστοιχα και το βράδυ της Κυριακής (20/8), ήταν η σειρά της Γιουβέντους να βαδίσει στα χνάρια τους. Η βέκια σινιόρα το έκανε μάλιστα με πολύ πιο πειστικό τρόπο, αφού φορτσάροντας στο πρώτο 45λεπτο στην έδρα της Ουντινέζε βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, για να υπερασπιστεί στο δεύτερο μέρος το προβάδισμα αυτό και να πάρει μία σπουδαία νίκη με το ευρύ 3-0.

Το τρίποντο μάλιστα αυτό είχε την υπογραφή των Κιέζα - Βλάχοβιτς που αποτέλεσαν το δίδυμο στη γραμμή κρούσης στη διάταξη 4-4-2 με την οποία παρέταξε την ομάδα του ο Μάσιμο Αλέγκρι, με τον Ιταλό να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό με δυνατό συρτό σουτ από το ημικύκλιο και τον Σέρβο να γράφει το 2-0 για την ομάδα του με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 20ο λεπτό.

Το τρίτο γκολ των μπιανκονέρι είχε την υπογραφή ενός μέσου, του Αντριέν Ραμπιό, ο οποίος προωθήθηκε στο 45+2' και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με το δεύτερο μέρος να βρίσκει τον Σέσνι να πιάνει δουλειά, έχοντας εξαιρετικές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Πέρες και Λούκα.

Όσον αφορά στο έτερο ματς της βραδιάς, η Λέτσε πανηγύρισε μία τεράστια νίκη απέναντι στην Λάτσιο, σε ένα ματς που η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έχασε τη γη κάτω από τα πόδια τους λίγο πριν το φινάλε. Οι αετοί της Ρώμης είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ στο 26' με υπέροχη προβολή του Ιμόμπιλε έπειτα από ασίστ του Λουίς Αλμπέρτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν όμως τα ψυχικά αποθέματα και να κάνουν τρομερή ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, με τους Άλμκβιστ (85') και Ντι Φραντσέσκο (87').

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Φροζινόνε - Νάπολι 1-3 (7' πέν. Χαρουί / 24' Πολιτάνο, 42', 79' Όσιμεν)
  • Έμπολι - Βερόνα 0-1 (75' Μπονατσόλι)
  • Τζένοα - Φιορεντίνα 1-4 (58' Μπιράσκι / 5' Μπιράγκι, 11' Μποναβεντούρα, 40' Γκονσάλες, 56' Μαντράγκορα)
  • Ίντερ - Μόντσα 2-0 (8', 76' Μαρτίνες)
  • Ρόμα - Σαλερνιτάνα 2-2 (17' 82' Μπελότι / 36' 49' Καντρέβα)
  • Σασουόλο - Αταλάντα 0-2 (84' Ντε Κέτελαρ, 90+3' Ζορτέα)
  • Λέτσε - Λάτσιο 2-1 (85' Άλμκβιστ, 87' Ντι Φραντσέσκο / 26' Ιμόμπιλε)
  • Ουντινέζε - Γιουβέντους 0-3 (2' Κιέζα, 20' πεν. Βλάχοβιτς, 45+3' Ραμπιό)
  • 21/8 19:30 Τορίνο - Κάλιαρι
  • 21/8 21:45 Μπολόνια - Μίλαν