SERIE A

Serie A: Πρώτη απώλεια για την Ίντερ, ξέσπασαν Νάπολι και Όσιμεν

Ο Ντομένικο Μπεράρντι της Σασουόλο πανηγυρίζει με τον Νεντίμ Μπαϊράμι γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ίντερ για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Σασουόλο επιβλήθηκε με ανατροπή της Ίντερ μέσα στο Μιλάνο και την εξώθησε στην πρώτη απώλεια στη Serie A. Η Νάπολι επικράτησε με τεσσάρα της Ουντινέζε, με τον Βίκτορ Όσιμεν να σκοράρει και να δίνει απαντήσεις.

Η Ίντερ υπέστη την πρώτη απώλεια στη Serie A έπειτα από πέντε νίκες, αφού η Σασουόλο την προσγείωσε απότομα με 2-1 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" και μάλιστα με ανατροπή.

Οι "νερατζούρι" είχαν τον έλεγχο στο 1ο μέρος, παίζοντας με ελάχιστες αλλαγές στο βασικό σχήμα απέναντι σε μία ομάδα που προερχόταν από θρίαμβο κόντρα στη Γιουβέντους. Ο εκπληκτικός φέτος Ντένζελ Ντάμφρις άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, όμως στο 2ο μέρος ήρθαν τα πάνω κάτω.

Ο Ναντίμ Μπαϊράμι ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 54ο λεπτό και με φανταστικό σουτ εκτός περιοχής ο Ντομένικο Μπεράρντι έκανε την ανατροπή στο 63'. Τα γκολ της Σασουόλο της έδωσαν ψυχολογική ώθηση και έκλεισαν την Ίντερ στο γήπεδό της για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όταν οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, ήταν πλέον αργά και συμβιβάστηκαν με την πρώτη ήττα της σεζόν.

Η Νάπολι άφησε πίσω της το σερί τριών αγώνων δίχως νίκη και επιβλήθηκε με 4-1 της Ουντινέζε στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα". Πρωταγωνιστής ήταν ο Βίκτορ Όσιμεν, ο οποίος πέρασε δύσκολες ημέρες ύστερα από την κόντρα που είχε πρώτα με τον Ρουντί Γκαρσιά και στη συνέχεια με τους ανθρώπους του συλλόγου για ένα περιπαικτικό VIDEO.

Ο Νιγηριανός αρχικά αρνήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισαν οι "παρτενοπέι" στο 19', με τον Πιοτρ Ζιελίνσκι τελικά να ανοίγει το σκορ. Στο 39' όμως βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και πανηγύρισε έξαλλα, κοιτάζοντας στο τέλος και τον Γάλλο τεχνικό του.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και στο 2ο ημίχρονο, όπου οι πρωταθλητές βρήκαν ακόμα δύο γκολ με τους Χβίτσα Κβαρατσχέλια και Χιοβάνι Σιμεόνε, πριν ο Λάζαρ Σάμαρτζιτς μειώσει με απίθανο σλάλομ για τους φιλοξενούμενους, που εξακολουθούν να ψάχνουν την πρώτη νίκη της σεζόν.

Η Λάτσιο είχε μόλις μία νίκη μέχρι στιγμής, κόντρα στη Νάπολι, όμως ξαναπήρε τρίποντο χάρη στο 2-0 επί της Τορίνο στο "Ολίμπικο", με τον Χρήστο Μανδά να κάθεται στον πάγκο των νικητών. Ο αγώνας ήταν πολύ κακός, με ελάχιστες ευκαιρίες και κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων. Ο Ματία Βεσίνο στο 56' και ο Ματία Τζακάνι στο 79' κλείδωσαν τη νίκη για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι που ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους - Λέτσε 1-0 (57' Μίλικ)
  • Κάλιαρι - Μίλαν 1-3 (29' Λουβούμπο / 40' Οκαφόρ, 45' Τομόρι, 60' Λόφτους-Τσικ)
  • Έμπολι - Σαλερνιτάνα 1-0 (34' Μπαλντάντσι)
  • Βερόνα - Αταλάντα 0-1 (13' Κόπμαϊνερς)
  • Ίντερ - Σασουόλο 1-2 (45+1' Ντάμφρις / 54' Μπαϊράμι, 63' Μπεράρντι)
  • Λάτσιο - Τορίνο 2-0 (56' Βεσίνο, 75' Τζακάνι)
  • Νάπολι - Ουντινέζε 4-1 (19' πέν. Ζιελίνσκι, 39' Όσιμεν, 74' Κβαρατσχέλια, 81' Σιμεόνε / 80' Σάμαρτζιτς)
  • 28/09 19:30 Φροζινόνε - Φιορεντίνα
  • 28/09 19:30 Μόντσα - Μπολόνια
  • 28/09 21:45 Τζένοα - Ρόμα