SERIE A

Serie A: Η Λάτσιο καθυστέρησε τη στέψη της Νάπολι, νίκη τετράδας για την Ίντερ, γκέλες για Μίλαν και Ρόμα

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Σασουόλο για τη Serie A 2022-2023 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 © 2023/GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Λάτσιο υπέταξε τη Σασουόλο και άφησε για την Πέμπτη τη στέψη της Νάπολι. Η Ίντερ διέλυσε με πεντάρα τη Βερόνα και έμεινε μόνη τέταρτη, ύστερα από τις γκέλες Μίλαν και Ρόμα.

Η Λάτσιο έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σασουόλο και με το 1-0 στη Ρώμη για την 33η αγωνιστική της Serie A άφησε για την Πέμπτη τη στέψη της Νάπολι.

Η νίκη της Γιουβέντους νωρίτερα δεν άφησε περιθώρια για απώλειες στην ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, στη μάχη για τη 2η θέση. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έχασαν ευκαιρίες από το 1ο μέρος, με τον Φελίπε Άντερσον να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν και άντεξαν στο σφυροκόπημα της Λάτσιο, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν οι ίδιοι κινδύνους. Οι "λατσιάλι" έχασαν τον ρυθμό τους στο 2ο μέρος, όμως έφτασαν στο 2-0 με τον Τόμα Μπάσιτς στο τέλος και πήρε τους τρεις βαθμούς που τους φέρνουν πιο κοντά στην έξοδο στο Champions League.

Κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν κι η Ίντερ, η οποία διέλυσε με 6-0 τη Βερόνα εκτός έδρας και έμεινε μόνη στην 4η θέση. Οι "νερατζούρι" είχαν ως μοναδικό αντίπαλο τον Λορέντζο Μοντιπό και την αστοχία τους, όμως η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων ήταν τεράστια και όταν δόθηκε το έναυσμα από το αυτογκόλ του Αντόλφο Γκάιτς, δεν υπήρχε τελειωμός.

Ο Χακάν Τσαλχάνογλου κι ο Έντιν Τζέκο σκόραραν μέσα σε δύο λεπτά στο 1ο ημίχρονο, οι Λαουτάρο Μαρτίνες και Τζέκο μέσα σε έξι στο 2ο και η νίκη των Μιλανέζων πήρε διαστάσεις θριάμβου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαρτίνες στις καθυστερήσεις.

Ξεκάθαρα χαμένη της αγωνιστικής ήταν η Μίλαν, η οποία έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με τη σχεδόν υποβιβασμένη Κρεμονέζε. Ο Στεφάνο Πιόλι χρησιμοποίησε τις ρεζέρβες οι οποίες για ακόμα ένα παιχνίδι δεν τον δικαίωσαν. Ο Αλέξις Σαλεμάκερς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα νωρίς και προκάλεσε έκρηξη στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR κι επηρέασε την ψυχολογία των γηπεδούχων.

Η κυριαρχία των "ροσονέρι" ήταν ολοκληρωτική, όμως οι επιθετικές ενέργειές τους κάκιστες. Σαν να μην έφτανε αυτό, μια από τις σπάνιες επιθέσεις των φιλοξενουμένων κατέληξε στο γκολ του Νταβίντ Οκερέκε που σόκαρε τους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η Μίλαν ήταν να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Ράντε Κρούνιτς, όμως έμεινε πίσω στη μάχη της τετράδας.

Μαζί της κι η Ρόμα, η οποία είχε εκτός έδρας δοκιμασία με τη Μόντσα κι αναδείχθηκε κι αυτή ισόπαλη 1-1. Ο Στεφάν ελ Σαραουί έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο στο 24', όμως ο Λούκα Καλντιρόλα ισοφάρισε λίγο αργότερα. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν στο 2ο μέρος και μπορεί να είχαν αρκετές τελικές, όμως καμία δεν ήταν απειλητική, με συνέπεια να περιοριστούν στον ένα βαθμό. Για τους "τζιαλορόσι", ο Δημήτρης Κεραμίτσης κάθισε στον πάγκο.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Αταλάντα - Σπέτσια 3-2 (32' Ντε Ρον, 48' Τζαπακόστα, 54' Μουριέλ / 18' Γκιάσι, 64' Μπουραμπιά)
  • Γιουβέντους - Λέτσε 2-1 (15' Παρέδες, 40' Βλάχοβιτς / 37' πέν. Σισέι)
  • Σαμπντόρια - Τορίνο 0-2 (31' Μπουοντζιόρνο, 90+4' Πελέγκρι)
  • Σαλερνιτάνα - Φιορεντίνα 3-3 (10', 59', 81' Ντιά / 36' Γκονσάλες, 71' Ικονέ, 84' Μπιράγκι)
  • Βερόνα - Ίντερ 0-6 (31' αυτ. Γκάιτς, 36' Τσαλχάνογλου, 37', 61' Τζέκο, 55', 90+2' Μαρτίνες)
  • Λάτσιο - Σασουόλο 2-0 (14' Άντερσον, 90+2' Μπάσιτς)
  • Μόντσα - Ρόμα 1-1 (39' Καλντιρόλα / 24' Ελ Σαραουί)
  • Μίλαν - Κρεμονέζε 1-1 (90+3' Κρούνιτς / 77' Οκερέκε)
  • 04/05 21:45 Έμπολι - Μπολόνια
  • 04/05 21:45 Ουντινέζε - Νάπολι