ΓΑΛΛΙΑ

Σεντ Ετιέν - Μονακό 0-4: Με τεσσάρα κυνηγάει την πρώτη τριάδα

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί για την Ligue 1.
Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί Ⓒ 2021 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό πήρε το διπλό με 4-0 στην έδρα της Σεντ Ετιέν και παραμένει στο -1 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Ένα άνετο βράδυ είχε η Μονακό στο Ζοφρουά Γκισάρ. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν χωρίς πρόβλημα με σκορ 0-4 της Σεντ Ετιέν.

Έτσι, η ομάδα του Κόβατς βρίσκεται στην 4η θέση με 59 πόντους και στο -1 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Mάλιστα, δεν έχει χάσει και επαφή με την κορυφή, αφού η πρωτοπόρος Λιλ μετράει 63 πόντους.

Στο 11' ο Γιόβετις δεν ευστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα στέφθηκε σκόρερ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 55' ο Γκολόβιν μοίρασε από τα δεξιά στον Τσουαμένι, ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 0-2.

Στο 64ο λεπτό, ο Ντιόπ έκλεψε την μπάλα βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, τον οποίο κρέμασε για το 0-3. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76ο λεπτό με σουτ του Ντιατά, έπειτα από ασίστ του Φάμπρεγκας.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Μπάγιτς, Κολοντζιέτζακ, Σισέ, Σο, Τράουκο (46' Άμπι), Νεγιού (67' Μοντέστ), Καμαρά, Ντεμπουσί, Μπουντεμπούζ (60' Γιουσούφ), Μπουανγκά (81' Μουεφέκ), Καζρί (68' Ριβέρα)

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόμτ, Σιντιμπέ, Ντισασί, Μπαντιασίλ (83' Ματσιμά), Ενρίκ (84' Τουρέ), Γκολόβιν (76' Ντιατά), Φοφανά, Τσουαμένι, Φόλαντ, Γιόβετιτς (76' Γιεντέρ), Ντιόπ (66' Φάμπρεγκας)