ΣΚΩΤΙΑ

Σέλτικ - Ρέιντζερς 2-1: Οι Κέλτες πήραν το Old Firm και είναι αγκαλιά με τον τίτλο

Ο Φουρουχάσι πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε
Ο Φουρουχάσι πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε @ 2022 SCOTT HEPPELL / AP IMAGES

Η Σέλτικ νίκησε τη Ρέιντζερς 2-1 και θέλει έναν βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές των playoffs για να κατακτήσει τον 54ο τίτλο της ιστορίας της.

Το Old Firm στο Celtic Park κρίθηκε σε διάστημα πέντε λεπτών, με τη Σέλτικ να επικρατεί στο τέλος με 2-1 και να είναι αγκαλιά με τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Οράιλι στο 35' και τρία λεπτά μετά ο Λούντστραμ με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Η Ρέιντζερς απάντησε με τον Ντέσερς στο 40ο λεπτό, αλλά λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Λούντστραμ αποβλήθηκε μέσω VAR με κόκκινη.

Στο δεύτερο μέρος η Σέλτικ ήταν αυτή που πίεσε περισσότερο για να σκοράρει με αποκορύφωμα το πέναλτι του Οράιλι, το οποίο απέκρουσε ο Μπάτλαντ. Η Σέλτικ έφτασε τους 87 βαθμούς και η Ρέιντζερς έχει 81 δύο στροφές πριν από το φινάλε και πλέον η ομάδα του Ρότζερς θέλει έναν βαθμό για να πάρει το 54ο πρωτάθλημα.