CHAMPIONS LEAGUE

Σέλτικ - Λάτσιο 1-2: Ο λυτρωτής Πέδρο στο 90+6' την κράτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου

Ο Πέδρο με τη φανέλα της Λάτσιο
Ο Πέδρο με τη φανέλα της Λάτσιο @ 2022 ANDREW MEDICHINI / AP IMAGES

Το γκολ του Πέδρο στην τελευταία φάση του αγώνα έδωσε στη Λάτσιο τη νίκη 2-1 κόντρα στη Σέλτικ και την κράτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Champions League.

Η Λάτσιο βρήκε τον ήρωά της στο πρόσωπο του Πέδρο, ο οποίος σκόραρε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε τη νίκη 2-1 στην ομάδα του κόντρα στη Σέλτικ στη Γλασκόβη.

Ο Κιόγκο Φουρουχάσι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως ο Ματίας Βεσίνο απάντησε λίγο αργότερα, μέχρι να δώσει τη λύση ο Πέδρο και να κρατήσει τους Ιταλούς στην κορυφή του 6ου ομίλου του Champions League έπειτα από δύο αγωνιστικές.

Ο αγώνας άρχισε θεαματικά, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού. Η αρχή έγινε με τον Κιόγκο Φουρουχάσι που άνοιξε το σκορ στο 12' κι έκανε σεφτέ στη διοργάνωση, όμως μια ολιγωρία στην άμυνα στο 29' επέτρεψε στον Ματίας Βεσίνο να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο μεγαλύτερο μέρος του και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει ή να δημιουργήσει ευκαιρίες οι οποίες θα έπρεπε να οδηγήσουν σε γκολ.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών ήταν αυτές που τελικά θα έπαιζαν κομβικό ρόλο στο επόμενο τέρμα του παιχνιδιού.

Αρχικά αυτή του Μπρένταν Ρότζερς, ο πρώην επιθετικός του Άρη, Λούις Πάλμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λάτσιο στο 80', όμως το γκολ δεν μέτρησε έπειτα από εξέταση του VAR για οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις, η αλλαγή του Μαουρίτσιο Σάρι, Πέδρι, έπιασε μια κεφαλιά κι έγραψε το 2-1, στέλνοντας τη Λάτσιο στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Ατλέτικο και κρατώντας τη Σέλτικ χωρίς εντός έδρας νίκη στον θεσμό τα τελευταία δέκα χρόνια.

• ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Τζόνσον, Φίλιπς (62' Κάρτερ Βίκερς), Σκέιλς, Τέιλορ, Ο' Ράιλι, Μακγκρέγκορ, Χατάτε (72' Μπερνάρντο), Μαέντα, Φουρουχάσι (86' Οχ), Γιανγκ (62' Πάλμα)
  • ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λάτσαρι (84' Μάρουσιτς), Πάτρικ, Ρομανιόλι, Χισάι, Καμάντα, Βεσίνο, Αλμπέρτο (), Άντερσον (68' Ίσακσεν), Ιμόμπιλε (72' Καστεγιάνος), Τζακάνι (84' Πέδρο)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο

• Ατλέτικο - Φέγενορντ 3-2 (12', 47' Μοράτα, 45+4' Γκριεζμάν / 7' αυτ. Ερμόσο, 34' Χάντσκο)
  • Σέλτικ - Λάτσιο 1-2 (12' Φουρουχάσι / 29' Βεσίνο, 90+6' Πέδρο)