ΣΚΩΤΙΑ

Σέλτικ - Χαρτς 2-0: Ο Γιακουμάκης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 90+4'

COSMOTE

Ο Γιώργος Γιακουμάκης μπήκε ξανά αλλαγή και σκόραρε για δεύτερη φορά στη φετινή Premiership για τη Σέλτικ, στη νίκη 2-0 επί της Χαρτς που τη φέρνει πάνω από τη Ρέιντζερς στη βαθμολογία.

Η Σέλτικ εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της Ρέιντζερς και με το 2-0 επί της Χαρτς έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premiership. Ο Γιώργος Γιακουμάκης έπαιξε ρόλο σε αυτήν τη νίκη, αφού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τέλος.

Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε στον πάγκο και χρησιμοποιήθηκε από τον Άγγελο Ποστέκογλου στο 72ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 1-0 για τους πρωταθλητές Σκωτίας.

Οι "καρδιές δέχθηκαν δύο κόκκινες κάρτες στο 89' και στο 90+1', με συνέπεια το έργο των γηπεδούχων να γίνει πιο εύκολο στο φινάλε. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από χαμηλή σέντρα σουτ του Γιόσιπ Γιουράνοβιτς, ο Γιακουμάκης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο στη μικρή περιοχή κι έσπρωξε την μπάλα για το 2-0.

Ήταν το 2ο τέρμα του στη φετινή Premiership, έχοντας αγωνιστεί μόλις 85 λεπτά συνολικά σε 4 αγώνες.