PREMIER LEAGUE

Σέφιλντ - Λίβερπουλ 0-2: Συνεχίζει απτόητη το κυνήγι της Άρσεναλ

Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ πανηγυρίζει γκολ της Λίβερπουλ κόντρα στην Σέφιλντ | 6 Δεκεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Με σκόρερ τον Φαν Ντάικ στο πρώτο μέρος και τον Σόμποσλαϊ στο δεύτερο, η ανώτερη Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-0 της ουραγού Σέφιλντ και συνεχίζει την καταδίωξη της Άρσεναλ μειώνοντας σε δύο πόντους την απόστασή της από την κορυφή.

Λίγες ημέρες μετά από το συγκλονιστικό 4-3 επί της Φούλαμ στο "Άνφιλντ" με την απίστευτη ανατροπή στο φινάλε, η Λίβερπουλ πήγε με ανεβασμένη ψυχολογία στο "Μπράμαλ Λέιν" και εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το υπέρ της μομέντουμ, επικρατώντας 2-0 της ουραγού Σέφιλντ και μειώνοντας σε δύο πόντους την απόστασή της από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Οι ρεντς ήταν ανώτεροι από την ομάδα του Γουάιλντερ (ντεμπούτο στον πάγκο, στην επιστροφή του στην ομάδα της καρδιάς του) και άνοιξαν το σκορ στο 37' με το πρώτο γκολ του Φαν Ντάικ στη φετινή Premier League, ενώ στις καθυστερήσεις σφράγισαν τη νίκη τους με τον Σόμποσλαϊ.

Το ματς

Η Λίβερπουλ πήρε τον έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας από τα πρώτα λεπτά όμως στο πρώτο 20λεπτο αδυνατούσε να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες, την ώρα που η Σέφιλντ πήγε να της κάνει τη ζημιά στο 12' μέσω ταχύτατης αντεπίθεσης (άρχισε από λάθος του Γκόμεζ στη μεσαία γραμμή) όπου χρειάστηκε ο Κέλεχερ να νικήσει σε τετ α τετ τον Μακατί.

Στο 21ο λεπτό ο Φαν Ντάικ απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά που υποχρέωσε τον Φοδέριγχαμ σε επέμβαση ενώ τρία λεπτά αργότερα προσπάθησε να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο ο Κονατέ, με τη συνέχεια να βρίσκει την ομάδα του Κλοπ να κερδίζει και άλλα μέτρα στο γήπεδο και να φτάνει στο γκολ στο 37ο λεπτό.

Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Φαν Ντάικ βρήκε δίχτυα με μονοκόμματο σουτ που έπιασε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας (0-1), για να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ στη φετινή Premier League.

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους ρεντς και στο 45+5' είχαν καλή στιγμή με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Μακάλιστερ, με το φινάλε του πρώτου μέρους να τους βρίσκει δίκαια μπροστά στο σκορ έχοντας κυριαρχήσει σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (20%-80% κατοχή, 3-9 οι τελικές, 1-5 οι τελικές εντός εστίας, 80-313 οι μεταβιβάσεις).

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος άνηκε στην Λίβερπουλ και στον Σαλάχ που άγγιξε στο 56ο λεπτό το γκολ Νο 200 με την Λίβερπουλ αλλά τον σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Φοδέριγχαμ, με τη συνέχεια να βρίσκει τους ρεντς να έχουν τον έλεγχο αλλά να μην απειλούν και τον Κλοπ να αντικαθιστά στο 67' τους Σαλάχ και Ντίας με τους Έλιοτ και Νούνιες.

Στο 77ο λεπτό ο Νούνιες απέτυχε να "τελειώσει" το ματς καθώς ηττήθηκε στο τετ α τετ που είχε με τον Φοδέριγχαμ, με την Σέφιλντ από την πλευρά της να ψάχνει για την πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι αλλά να μην την βρίσκει. Αντιθέτως, η ομάδα του Κλοπ βρήκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Νούνιες να κλέβει μπάλα εκτός περιοχής των λεπίδων και να σερβίρει στον Σόμποσλαϊ, με τον Ούγγρο να εκτελεί τον Φοδέριγχαμ και να υπογράφει το τελικό 2-0.

• ΣΕΦΙΛΝΤ: Φοδέριγχαμ, Μπογκλ, Αχμέντοτζιτς, Τράστι (88' Λόου), Ρόμπινσον, Μπρουκς (74' Φλεκ), Μακατί, Σόουζα (86' Νόργουντ), Χάμερ, Οσούλα (74' Τραορέ), Άρτσερ
  • ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Έντο, Μακάλιστερ (59' Τζόουνς), Σόμποσλαϊ, Ντίας (67' Νούνιες), Σαλάχ (67' Έλιοτ), Χάκπο (86' Χράφενμπερχ)

Θρίαμβος για Φούλαμ, νίκες για Μπράιτον και Μπόρνμουθ

Στα υπόλοιπα ματς που είχαν ίδια ώρα εκκίνησης με αυτό του "Μπράμαλ Λέιν", αυτό που ξεχώρισε ήταν εκείνο στο δυτικό Λονδίνο μεταξύ της Φούλαμ και της Νότιγχαμ, με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να είναι εντυπωσιακή και να διαλύει με 5-0 τους ρεντς που είχαν κάτω από την εστία τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Στο "Amex" η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, Μπράιτον, επικράτησε με 2-1 της Μπρέντφορντ ενώ η Μπόρνμουθ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γουλβς - Μπέρνλι 1-0 (42' Χουάνγκ)
  • Λούτον - Άρσεναλ 3-4 (25' Όσο, 49' Αντεμπάγιο, 57' Μπάρκλεϊ / 20' Μαρτινέλι, 45' Ζεσούς, 60' Χάβερτς, 90+7' Ράις)
  • Σέφιλντ - Λίβερπουλ 0-2 (37' Φαν Ντάικ, 90+4' Σόμποσλαϊ)
  • Φούλαμ - Νότιγχαμ 5-0 (30' 74' Ιγουόμπι, 34' 55' Χιμένες, 86' Κέρνι)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 0-2 (25' Σένεσι, 91' Μουρ)
  • Μπράιτον - Μπρέντφορντ 2-1 (31' Γκρος, 52' Χίνσελγουντ / 27' πεν. Εμπεουμό)
  • 06/12 22:15 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι
  • 06/12 22:15 Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι
  • 07/12 21:30 Έβερτον - Νιούκαστλ
  • 07/12 22:15 Τότεναμ - Γουέστ Χαμ