SERIE A

Σασουόλο - Νάπολι 1-6: Το ξέσπασμα του Όσιμεν οδήγησε σε επιστροφή στις νίκες

Ο Βίκτορ Όσιμεν της Νάπολι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τη φάση των 16 του Champions League 2023-2024 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", Νάπολη | Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Ο Βίκτορ Όσιμεν σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε τη Νάπολι σε επιβλητική νίκη με 6-1 στην έδρα της Σασουόλο για την πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες.

Η επίσκεψη της Νάπολι στη Ρέτζιο Εμίλια για το παιχνίδι με τη Σασουόλο στην 21η αγωνιστική της Serie A θα διεξαγόταν χωρίς τον Βίκτορ Όσιμεν, αν δεν είχε αναβληθεί. Ο Νιγηριανός επιθετικός επέστρεψε από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, τέθηκε στη διάθεση των "παρτενοπέι" και σημείωσε χατ τρικ στο "Τσιτά ντελ Τρικολόρε" για τον θρίαμβο με 6-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17' με τον Ούρος Ράτσιτς, όμως στη συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Ο Αμίρ Ραχμάνι ισοφάρισε στο 29' με το μοναδικό τέρμα στο οποίο δεν είχε ανάμιξη ο Όσιμεν και ακολούθησε καταιγισμός. Ο 25χρονος επιθετικός σκόραρε στο 31', στο 41' και στο 47' και άφησε εκτός συζήτησης οποιαδήποτε αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Τέσσερα λεπτά μετά το χατ τρικ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα ανταποδίδοντας την ασίστ του Χβίτσα Κβαρατσχέλια για το 5-1 στο 51ο λεπτό της συνάντησης, με τον Γεωργιανό να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ στο 75'. Το τελικό 6-1 έδωσε στους πρωταθλητές το "τρίποντο" και διέκοψε ένα σερί τεσσάρων αγώνων δίχως νίκη.