PREMIER LEAGUE

Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Το φαινόμενο Χάλαντ έκανε ξανά τη διαφορά

@2023 FRANK AUGSTEIN/AP IMAGES

Με τον Έρλινγκ Χάλαντ να είναι επιδραστικός σε ένα ακόμα παιχνίδι και να φτάνει τα 30 γκολ στη φετινή Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε επίδειξη ισχύος επικρατώντας 4-1 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον και παραμένει στο κυνήγι της Άρσεναλ.

Όσο έχει τον Έρλινγκ Χάλαντ σε αυτή την (αφηνιασμένη) κατάσταση, η Μάντσεστερ Σίτι έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για τον τρόπο με τον οποίο θα ολοκληρώσει τη φετινή σεζόν σε Αγγλία και Ευρώπη. Ο Νορβηγός διεθνής φορ ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του και επέστρεψε στην 11άδα των πρωταθλητών, για να πετύχει τα δύο από τα πρώτα τρία γκολ της ομάδας του στο "Σεντ Μέρις" και να την οδηγήσει σε ένα επιβλητικό 4-1 στην έδρα της ουραγού Σαουθάμπτον, που την έφερε στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Είναι δε εντυπωσιακό πως ο Νορβηγός έφτασε τα 30 γκολ στη φετινή Premier League σε μόλις 27 ματς (έγινε ο πιο γρήγορος που φτάνει σε αυτό το νούμερο στην ιστορία της διοργάνωσης) ενώ συνολικά μετράει πλέον 44 γκολ σε 38 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Η Σαουθάμπτον ήταν εξαιρετική τακτικά στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους πολίτες να βρουν πολλούς κενούς χώρους, με τον Μπαζούνου να αντιδράει θετικά στο 5ο λεπτό σε σουτ του Γκρίλις στην καλύτερη φάση των παικτών του Γκουαρδιόλα μέχρι το 40'.

Ουσιαστικά, η πρώτη απειλή από πλευράς Σίτι ήταν η κεφαλιά του Χάλαντ στο 41' από σέντρα του Ντε Μπρόινε που έφυγε άουτ, με τους δύο παίκτες να συνεργάζονται ωστόσο και στο 45' για να βάλουν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά με το δεξί πόδι και ο Χάλαντ εκτέλεσε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με το 0-1 να έρχεται μέσα από την 100η ασίστ του Ντε Μπρόινε στην Premier League.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι μπήκε με πολύ καλύτερη ψυχολογία σε σχέση με το πρώτο και πολύ γρήγορα "καθάρισε" την αναμέτρηση. Ο Γκιουντογκάν έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπαζούνου με αριστερό πλασέ στο 51' για να ακολουθήσει ρεσιτάλ από τους Γκρίλις και Χάλαντ.

Στο 58ο λεπτό ο Άγγλος μεσοεπιθετικός βγήκε απέναντι στον κίπερ της Σαουθάμπτον μετά από έξυπνη πάσα στον κενό χώρο από τον Ντε Μπρόινε και τον νίκησε με διπλή προσπάθεια ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Χάλαντ πέτυχε ένα γκολ ποίημα, γράφοντας το 0-3 με εναέριο σουτ μετά από σέντρα του Γκρίλις.

Αυτό μάλιστα ήταν το 30ο γκολ του στη φετινή Premier League σε 27 ματς και το 44ο σε 38 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να τον κάνει αμέσως αλλαγή για να πάρει ανάσες και τον αντικαταστάτη του, Χουλιάν Άλβαρες, να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Αυτό έγινε στο 75ο λεπτό, με τον Αργεντινό παγκόσμιο πρωταθλητή να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Ντε Μπρόινε και να νικάει τον Μπαζούνου, για να γράψει το τελικό 1-4 για την Σίτι και να την φέρει στο -5 από την κορυφή και την Άρσεναλ, οκτώ βήματα πριν το φινάλε.

• ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: : Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Μπέλα-Κότσαπ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Γουόρντ-Πράους, Λάβια (80' Ντιαλό), Γουόλκοτ (80' Περό), Αλκαράς (69' Τζενέπο), Ελιουνούσι (61' Στούαρτ Άρμστρονγκ), Σουλεμάνα (69' Μαρά)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς (56' Γουόκερ), Ακάντζι, Ντίας, Άκε (81' Γκόμεζ), Ρόδρι (81' Φίλιπς), Γκιουντογκάν, Μαχρέζ (56' Μπερνάρντο Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Γκρίλις, Χάλαντ (69' Άλβαρες)

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 2-0 (36' ΜακΤόμινεϊ, 71' Μαρσιάλ)
  • Άστον Βίλα - Νότιγχαμ 2-0 (48' Τραορέ, 90+5' Γουότκινς)
  • Μπρέντφορντ - Νιούκαστλ 1-2 (45+1' πεν. Τόνι / 53' Ζοέλιντον, 61' Ίσακ)
  • Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 0-1 (23' αυτ. Χάρισον Ριντ)
  • Γουλβς - Τσέλσι 1-0 (31' Νούνες)
  • Τότεναμ - Μπράιτον 2-1 (10' Σον, 79' Κέιν / 34' Ντανκ)
  • Λέστερ - Μπόρνμουθ 0-1 (40' Μπίλινγκ)
  • Σαουθάμπτον- Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72'Μαρά / 45' 68' Χάλαντ, 58' Γκρίλις, 75' πεν. Άλβαρες)
  • 9/4 16:00 Λιντς - Κρίσταλ Πάλας
  • 9/4 18:30 Λίβερπουλ - Άρσεναλ