ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σάντος: "Θα συνεχίσουμε για την πρώτη θέση"

Ο Φερνάντο Σάντος στην συνέντευξη Τύπου ξεκαθάρισε πως η Εθνική ομάδα θα συνεχίσει να παλεύει μέχρι το τέλος για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

Παράλληλα ανέφερε πως η νίκη ήταν δικαιότατη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το οποίο θα μπορούσε να πετύχει δύο και τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Μεταξύ άλλων είπε ο Πορτογάλος Ομοσπονδιακός τεχνικός:

" Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Κάναμε αυτό που είχαμε πει μπήκαμε δυνατά πιέσαμε, είχαμε καλούς συνδυασμούς.

Θα μπορούσαμε να πετύχουμε δυο και τρία τέρματα στο πρώτο μέρος και είναι λογικό όταν πας στα αποδυτήρια με 0-0 μετά έρχεται το άγχος.

Οι παίκτες ανταποκρίθηκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο πετύχαμε το γκολ και φτάσαμε στη νίκη η οποία ήταν δίκαιη".

Για το αν είναι ευχαριστημένος από την συνολική εικόνα της Εθνικής στα προκριματικά και την δεύτερη θέση και το μπαράζ που "κλείδωσε": " Εμείς όσο έχουμε μαθηματικές ελπίδες θα συνεχίσουμε να παλεύουμε για να βγούμε πρώτοι.

Μπορούμε να περιμένουμε ακόμα μήπως στραβοπατήσει η Βοσνία με την Λιθουανία, αλλά να πάρουμε και εμείς τα δύο παιχνίδια.

Αν βγούμε πρώτοι καλώς, αν δεν βγούμε θα προετοιμαστούμε για τα μπαράζ γιατί στόχος μας είναι να είμαστε στην Βραζιλία".