SERIE A

Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2: Επιστροφή στις νίκες πριν από το ντέρμπι με Γιουβέντους

Ο Πολιτάνο με τον Ντι Λορέντσο πανηγυρίζουν στο ματς της Νάπολι με τη Μίλαν
Ο Πολιτάνο με τον Ντι Λορέντσο πανηγυρίζουν στο ματς της Νάπολι με τη Μίλαν © 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Νάπολι πέρασε νικηφόρα με 2-0 από τη Γένοβα κόντρα στη Σαμπντόρια, επέστρεψε στις νίκες και ετοιμάζεται να υποδεχθεί τη Γιουβέντους στο ντέρμπι κορυφής της Serie A.

Η Νάπολι έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Σαμπντόρια και με το 2-0 για τη 17η αγωνιστική της Serie A άφησε πίσω την πρώτη ήττα της σεζόν, μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο παιχνίδι με τη Γιουβέντους.

Ο αγώνας διεξήχθη σε έντονο συγκινισιακό κλίμα για τον Τζιανλούκα Βιάλι, έναν θρύλο των γηπεδούχων. Έξω από το "Λουίτζι Φεράρις" οι φίλαθλοι της Σαμπντόρια έφτιαξαν μία γωνία γεμάτη με αναμνηστικά του αείμνηστου επιθετικού που έφυγε από τη ζωή προ ημερών, ενώ πολλά ήταν τα πανό κι εντός του γηπέδου. Πριν από τον αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων κατέθεσαν και στεφάνια, ενώ εκείνοι της Σαμπντόρια έκαναν ζέσταμα φορώντας τη φανέλα του.

Ο αγώνας άρχισε με ένα πέναλτι υπέρ της Νάπολι, με τον Ματέο Πολιτάνο να... ηττάται από τον Εμίλ Αουντέρο. Οι "παρτενοπέι" δεν πτοήθηκαν, πήραν την κατοχή της μπάλας κι έβρισκαν διαρκώς τρόπους να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 19' ο Βίκτορ Όσιμεν τους έδωσε προβάδισμα, ενώ είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν ακόμα πιο κυριαρχικοί, όμως χρειάστηκαν πέναλτι για να αυξήσουν το δείκτη του σκορ, με τον Έλιφ Έλμας στα τελευταία λεπτά να γράφει το τελικό 2-0.

Η Λάτσιο έδειχνε να επιστρέφει στις νίκες και μαζί στη διεκδίκηση "εισιτηρίου" για το επόμενο Champions League, όμως η Έμπολι είχε διαφορετική άποψη. Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 για τη 17η αγωνιστική της Serie A και απέτρεψε την ομά

ούχους, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ. Οι Τοσκανοί δεν είχαν τελική στο 1ο μέρος και με την έναρξη του 2ου ο Ματία Τζακάνι έκανε το 2-0 κι έμοιαζε να "κλειδώνει" τη νίκη.

Η Έμπολι ανέβασε στροφές και με μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 83' μείωσε με τον Φραντσέσκο Καπούτο, για να έρθει ο Ραζβάν Μαρίν στις καθυστερήσεις και με πανέμορφο σουτ να ισοφαρίσει σε 2-2.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-1 (48' Σαπονάρα, 90+1' πέν. Γκονσάλες / 57' πέν. Μπεράρντι)
  • Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0 (86' Ντανίλο)
  • Μόντσα - Ίντερ 2-2 (11' Τσιούρια, 90+3' Καλντιρόλα / 10' Νταρμιάν, 22' Μαρτίνες)
  • Σαλερνιτάνα - Τορίνο 1-1 (49' Φιλένα / 36' Σανάμπρια)
  • Λάτσιο - Έμπολι 2-2 (2' Άντερσον, 54' Τζακάνι / 83' Καπούτο, 90+3' Μάριν)
  • Σπέτσια - Λέτσε 0-0
  • Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2 (19' Όσιμεν, 82' πέν. Έλμας)
  • 08/01 21:45 Μίλαν - Ρόμα
  • 09/01 19:30 Βερόνα - Κρεμονέζε
  • 09/01 21:45 Μπολόνια - Αταλάντα