ΓΑΛΛΙΑ

Σαμπερί - Λιόν 0-3: Το χατ τρικ του Λακαζέτ την έστειλε στους 16 του Coupe de France

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2021-2022 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ήταν η ειδοποιός διαφορά μεταξύ Σαμπερί και Λιόν, αφού με το χατ τρικ του έστειλε τους "γκον" στη φάση των 16 του Coupe de France.

Λιόν και Σαμπερί απέχουν τέσσερις κατηγορίες, με συνέπεια να μην τίθεται ερώτημα για τον τελικό νικητή του ζευγαριού της φάσης των 32 του Coupe de France. Από τη στιγμή που ο Λοράν Μπλαν παρέταξε και παίκτες όπως ο Αλεξάντρ Λακαζέτ στην ενδεκάδα, το 3-0 ήταν αναπόφευκτο για τους φιλοξενούμενους.

Ο Γάλλος επιθετικός σημείωσε χατ τρικ μέχρι το 67ο λεπτό του αγώνα και δεν άφησε περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν το όνειρο, δίνοντας ταυτόχρονα μια νίκη ανάσα στη Λιόν, που προέρχεται από κακό σερί αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα.

Η Τουλούζ επικράτησε με 2-0 της Αζαξιό σε ένα ντέρμπι επιπέδου Ligue 1 και προκρίθηκε στη φάση των 16, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό σερί του 2023, όπου έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τον Χάρη Τσιγγάρα στην ενδεκάδα (αγωνίστηκε για 67 λεπτά) και βρήκαν τα γκολ από τους Ζακαριά Αμπουκλάλ και Ραφαέλ Ρατάο.