SERIE A

Σαλερνιτάνα - Ίντερ 0-4: Ο ηγέτης Λαουτάρο καθάρισε με τέσσερα γκολ

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες πανηγυρίζει γκολ της Ίντερ κόντρα στην Φιορεντίνα για την Serie A | 3 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες μπήκε αλλαγή στο 55ο λεπτό και κατάφερε να στείλει τέσσερις φορές τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε 27 λεπτά, για να οδηγήσει την Ίντερ στο 4-0 στην έδρα της Σαλερνιτάνα και να την επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η εντός έδρας ήττα από την Σασουόλο (1-2) μεσοβδόμαδα έφερε στενοχώρια στο στρατόπεδο της Ίντερ αφού ήταν η πρώτη απώλεια μετά από το εντυπωσιακό "5 στα 5" στην αρχή της σεζόν, όμως τα χαμόγελα επανήλθαν πολύ γρήγορα.

"Υπεύθυνος" για αυτό ήταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Αργεντινό φορ να μένει στον πάγκο στην εκκίνηση στην αναμέτρηση με την Σαλερνιτάνα στο "Αρέκι" για την 7η αγωνιστική της Serie A (δίδυμο οι Τουράμ και Σάντσες στην επίθεση) αλλά τον Σιμόνε Ιντζάγκι να τον ρίχνει στο χορτάρι στο 55ο λεπτό και εκείνον να κάνει την (τεράστια) διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων.

Στο 62ο λεπτό ο Αργεντινός έκανε το 1-0 για τους νερατζούρι από ασίστ του παρτενέρ του στην επίθεση Τουράμ και στο 78' έγραψε το 2-0 από πάσα του Μπαρέλα, με τον Μαρτίνες να γράφει το 3-0 στο 85ο λεπτό από την άσπρη βούλα (σε πέναλτι που κέρδισε ο Τουράμ) και να κλείνει το σκορ στο 89' με ψύχραιμο πλασέ εντός περιοχής από ιδανικό γύρισμα του Αουγκούστο.

Με αυτά τα γκολ ο καπιτάνο της Ίντερ έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν ενώ έγινε ο πρώτος που πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε αγώνα της Serie A έχοντας μπει ως αλλαγή, από τη σεζόν 1994-95 που οι νίκες δίνουν τρεις βαθμούς.

• ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Ντανίλιουκ (87' Τσάουνα), Γκιόμπερ, Λοβάτο, Κάστανος, Μπόχινεν (80' Ματζόρε), Λεγκόβσκι, Μπράνταριτς, Μαρτεγκάνι (71' Ματζόκι), Ντιά (87' Πιρόλα), Καμπράλ (80' Στιούαρτ)
  • ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (79' Νταρμιάν), Κλάασεν (55' Μικίταριαν), Τσαλχάνογλου (54' Ασλάνι), Μπαρέλα (86' Αγκουμέ), Αουγκούστο, Τουράμ, Σάντσες (55' Μαρτίνες)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Λέτσε - Νάπολι 0-4 (16' Έστιγκαρντ, 51' Όσιμεν, 88' Γκαετάνο, 90+4' πέν. Πολιτάνο)
  • Μίλαν - Λάτσιο 2-0 (60' Πούλισικ, 88' Οκαφόρ)
  • Σαλερνιτάνα - Ίντερ 0-4 (62' 78' 85' πεν. 89' Μαρτίνες)
  • 01/10 13:30 Μπολόνια - Έμπολι
  • 01/10 16:00 Ουντινέζε - Τζένοα
  • 01/10 19:00 Αταλάντα - Γιουβέντους
  • 01/10 21:45 Ρόμα - Φροζινόνε
  • 02/10 19:30 Σασουόλο - Μόντσα
  • 02/10 19:30 Τορίνο - Βερόνα