SERIE A

Σαλερνιτάνα - Γιουβέντους 1-2: Η βέκια σινιόρα έκανε μαγική ανατροπή και πλησίασε σε απόσταση βολής την Ίντερ

Κόστιτς και Βλάχοβιτς πανηγυρίζουν γκολ στο Γιουβέντους - Ίντερ
Κόστιτς και Βλάχοβιτς πανηγυρίζουν γκολ στο Γιουβέντους - Ίντερ 2023 AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Γιουβέντους βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Σαλερνιτάνα όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Βλάχοβιτς που είχε γκολ και ασίστ στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή, και με το υπέρ της 2-1 βρέθηκε ξανά στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Λίγα 24ωρα μετά από το εντυπωσιακό 6-1 στο Coppa Italia κόντρα στην Σαλερνιτάνα που την έστειλε στα προημιτελικά, η Γιουβέντους ταξίδεψε στο Σαλέρνο στο πρωτάθλημα και πήρε νέα νίκη, η οποία μάλιστα πανηγυρίστηκε πολύ περισσότερο.

Και αυτό γιατί είχε μεγαλύτερο συντελεστή δυσκολίας, με την ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι να μένει πίσω στο σκορ στο 39ο λεπτό και να χρειάζεται να κάνει ανατροπή στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες στο 53' και τους Τορινέζους να παίρνουν το τρίποντο με λυτρωτικό γκολ του Βλάχοβιτς στις καθυστερήσεις.

Το πρώτο μέρος βρήκε την Σαλερνιτάνα να παίζει εξαιρετικά και όχι μόνο να υποχρεώνει την Γιουβέντους να μείνει χωρίς τελική εντός εστίας αλλά να προηγείται στο 39' με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Ματζόρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής (1-0).

Ωστόσο, η αποβολή του σκόρερ στο 53ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι να αναγκάζεται να οπισθοχωρήσει και την Γιουβέντους να ασκεί πίεση και να το εκμεταλλεύεται σε απόλυτο βαθμό.

Στο 65ο λεπτό ο Ίλινγκ-Τζούνιορ έφερε το ματς σε ισορροπία με άπιαστο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από γύρισμα του Βλάχοβιτς, με τον Σέρβο να αφήνει το ρόλο του δημιουργού και να γίνεται εκτελεστής στο 90+1', νικώντας με άπιαστη κεφαλιά τον Κοστέλ έπειτα από αριστουργηματική σέντρα του Ντανίλο από τα δεξια (2-1).

Με το τρίποντο αυτό, η βέκια σινιόρα επανέφερε στους δύο πόντους τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ίντερ, με την ομάδα του Τορίνο να έχει να καμαρώνει για το γεγονός πως είναι η μοναδική στη φετινή Serie A με τρεις σκόρερ γεννημένους από το 2003 και έπειτα (Ίλινγκ-Τζούνιορ, Γιλντίζ και Μιρέτι).

• ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Κοστέλ, Ντανίλιουτς, Φάσιο, Τζιόμπερ, Σαμπιά (89' Μαρτεγκάνι), Ματζιόρε, Λεγκόβσκι, Καντρέβα, Μπράνταριτς, Τσαουνά (57' Μπρον), Σίμι (77' Ικουεμέσι)
  • ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι (46' Ίλινγκ-Τζούνιορ), Μπρέμερ, Ντανίλο, Γουεά (82' Νόνγκε), Μακένι, Νικολούσι (59' Μίλικ), Ραμπιό, Κόστιτς (46' Ρουγκάνι), Βλάχοβιτς, Γιλντίζ (68' Μιρέτι)

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπολόνια - Τζένοα 1-1 (90+5' Ντε Σιλβέστρι / 20' Γκούντμουντσον)
  • Ίντερ - Βερόνα 2-1 (13' Μαρτίνες, 90+3' Φρατέζι/ 74' Ανρί)
  • Φροζινόνε - Μόντσα 2-3 (56' Αρουί, 76' πεν. Σούλε / 18' Μότα, 45' Καρμπόνι, 55' αυτ. Σούλε)
  • Λέτσε - Κάλιαρι 1-1 (31' Γκέντρι / 68' Οριστάνιο)
  • Σασουόλο - Φιορεντίνα 1-0 ( 9' Πιναμόντι)
  • Έμπολι - Μίλαν 0-3 (11' Λόφτους-Τσικ, 31' πεν. Ζιρού, 88' Τραορέ)
  • Τορίνο - Νάπολι 3-0 (43' Σανάμπρια, 52' Βλάσιτς, 66' Μπουοντζιόρνο)
  • Ουντινέζε - Λάτσιο 1-2 (59' Γουάλας / 12' Πελεγκρίνι, 76' Βεσίνο)
  • Σαλερνιτάνα - Γιουβέντους 1-2 (39' Ματζόρε / 65' Ίλινγκ-Τζούνιορ, 90+1' Βλάχοβιτς)
  • 07/01 21:45 Ρόμα - Αταλάντα