SERIE A

Ρόμα - Τορίνο 1-1: Ο Μάτιτς έσωσε το βαθμό στο 90+4'

Ο προπονητής της Ρόμα, Ζοζέ Μουρίνιο, σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λάτσιο για τη Serie A 2022-2023 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 © 2022/GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Ρόμα απέτυχε ξανά να νικήσει, αυτήν τη φορά κόντρα στην Τορίνο στο "Ολίμπικο", αλλά απέφυγε τα χειρότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 χάρη στον Νεμάνια Μάτιτς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρόμα βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις αλλά έμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη ύστερα από την ισοπαλία 1-1 με την Τορίνο στο "Ολίμπικο" για τη 15η μέρα της Serie A, που την αφήνει μακριά από τις θέσεις του Champions League.

Οι "ταύροι" κοίταξαν στα μάτια τους παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο, που παρουσιάστηκαν κουρασμένοι και χωρίς έμπνευση στη δημιουργία. Οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές κι αν κάποια ομάδα έπρεπε να σπάσει τη "λευκή" ισοπαλία αυτή ήταν η φιλοξενούμενη.

Στο 55ο λεπτό, ο Κάρολ Λινέτι σκόραρε για την Τορίνο και ανάγκασε τον Πορτογάλο τεχνικό να ρίξει στη μάχη τον Πάουλο Ντιμπάλα, ύστερα από τον τραυματισμό του. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν βοήθησε τους "τζιαλορόσι" να αποφύγουν την ήττα, ούτε ο Αντρέα Μπελότι που απέτυχε σε πέναλτι στο 90+2 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Αυτό το έκανε ο Νεμάνια Μάτιτς που σκόραρε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το 1-1.

Δύο γκολ του Εμπαλά Ενζολά έδωσαν στη Σπέτσια την εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην ουραγό Βερόνα, με τον Δημήτρη Νικολάου να μπαίνει αλλαγή στο 82' και να παίρνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Το αποτέλεσμα της 15ης αγωνιστικής

• Έμπολι - Κρεμονέζε 2-0 (46' Καμπιάγκι, 88' Παρίζι)
  • Νάπολι - Ουντινέζε 3-2 (15' Όσιμεν, 31' Ζιελίνσκι, 58' Έλμας / 79' Νεστορόβσκι, 82' Σάμαρτζιτς)
  • Σαμπντόρια - Λέτσε 0-2 (45+1' Κολόμπο, 83' Μπαντά)
  • Μπολόνια - Σασουόλο 3-0 (30' Αέμπισερ, 50' Αρναούτοβιτς, 78' Φέργκιουσον)
  • Αταλάντα - Ίντερ 2-3 (25' πεν. Λούκμαν, 77' Παλομίνο / 36', 56' Τζέκο, 61' αυτ. Παλομίνο)
  • Ρόμα - Τορίνο 1-1 (90+4' Μάτιτς / 55' Λινέτι)
  • Μόντσα - Σαλερνιτάνα 3-0 (24' Αουγκούστο, 35' Μότα, 75' πέν. Πεσίνα)
  • Βερόνα - Σπέτσια 1-2 (30' Βέρντι / 53', 69' Εμπαλά Ενζολά)
  • 13/11 19:00 Μίλαν - Φιορεντίνα
  • 13/11 21:45 Γιουβέντους - Λάτσιο