SERIE A

Ρόμα - Φιορεντίνα 1-1: Οι βιόλα έφυγαν με βαθμό από το "Ολίμπικο" κόντρα στους Ρωμαίους των 9 παικτών

Η Φιορεντίνα πανηγυρίζει γκολ με τον Κουάρτα κόντρα στην Ρόμα | 10 Δεκεμβρίου 2023 @2023 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Ρόμα προηγήθηκε στο 5ο λεπτό όμως στο δεύτερο μέρος έχασε τους Ζαλέβσκι και Λουκάκου με αποβολή, με την Φιορεντίνα να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 64' και να μένει και εκείνη στο κόλπο για την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Η 15η αγωνιστική της Serie A βρήκε τις Ρόμα και Φιορεντίνα να αναμετρώνται στο "Ολίμπικο" σε μία σημαντική μάχη και για τις δύο ομάδες στη μάχη για την κατάληψη της προνομιούχου 4ης θέσης, με το φινάλε να τις αφήνε ισόπαλες με σκορ 1-1 και αμφότερες ευχαριστημένες.

Την Φιορεντίνα επειδή αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό από το γκολ του Ρομέλου Λουκάκου μπόρεσε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει στο 64' με τον Κουάρτα, την ώρα που η Ρόμα έχει να λέει για το γεγονός πως έμεινε όρθια σε ένα ματς που της "στράβωσε" στο δεύτερο μέρος μένοντας με 10 παίκτες στο 64ο λεπτό με τη δεύτερη κίτρινη του Ζαλέβσκι και στο 87ο λεπτό με την απευθείας κόκκινη του Λουκάκου.

Σημειώνεται πως η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε και δύο ατυχίες κατά τη διάρκεια του ματς, με τον Ντιμπάλα να αποχωρεί τραυματίας στο 25ο λεπτό και τον Αζμούν που τον αντικατέστησε, να δίνει τη θέση του στον Ελ Σααραουί στο 62' λόγω ενοχλήσεων και εκείνος.

Το ματς

Καλύτερη εκκίνηση δεν θα μπορούσε να περιμένει η Ρόμα αφού στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, κούνησε το πλεκτό. Αυτό έγινε στο 5ο λεπτό, με τους παίκτες του Μουρίνιο να κυκλοφορούν εξαιρετικά τη μπάλα γύρω από την περιοχή της Φιορεντίνα και τον Ντιμπάλα να βγάζει μαγική σέντρα με το εξωτερικό του αριστερού ποδιού του, για να την βρει συστημένη με κεφαλιά ο Λουκάκου και να κάνει το 1-0 με το 7ο γκολ του στη φετινή Serie A.

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στην Ρόμα που κυριάρχησε στο πρώτο τέταρτο, με την Φιορεντίνα να απειλεί από την πλευρά της στο 17' με τον Ενζολά (τον σταμάτησε σε τετ α τετ ο Πατρίσιο) και τους γηπεδούχους να δέχονται πλήγμα στο 25ο λεπτό, όταν ο Ντιμπάλα αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αναγκάστηκε να αποχωρήσει δίνοντας τη θέση του στον Αζμούν.

Η συνέχεια και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε ισορροπία, με τους βιόλα να έχουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους (59%) αλλά να μην έχουν άλλη μεγάλη φάση για να βάλουν δύσκολα στον Πατρίσιο.

Το δεύτερο μέρος έφερε νέα άσχημη έκπληξη για τον Μουρίνιο όσον αφορά τραυματισμό παίκτη του, αφού αυτή τη φορά ήταν ο Αζμούν εκείνος που δεν μπορούσε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Ελ Σααραουί στο 62', με την Φιορεντίνα να αγγίζει την ισοφάριση στο 63' με το πλασέ εντός περιοχής του Μποναβεντούρα που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό ο Ζαλέβσκι έκανε ανόητο φάουλ που έφερε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή του και η τιμωρία ήρθε άμεσα, με τον Κουαμέ να κάνει σέντρα από τα αριστερά στο 66ο λεπτό και τον Μαρτίνες Κουάρτα να γράφει το 1-1 με υπέροχη γυριστή κεφαλιά.

Μετά από το γκολ αυτό, η Φιορεντίνα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε 1-2 καλές ευκαιρίες για την ανατροπή, με την Ρόμα να παίζει αποκλειστικά για να κρατήσει την ισοπαλία και να μένει μάλιστα με 9 παίκτες στο 87ο λεπτό λόγω αποβολής του Λουκάκου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τα τελευταία λεπτά ήταν αγωνιώδη για τους φίλους των δύο ομάδων, με την Φιορεντίνα να ασκεί πίεση αλλά την Ρόμα να αντέχει, για να μείνει έτσι το 1-1 και να αφήσει τέσσερις ομάδες να κυνηγούν την 4η θέση έχοντας απόσταση μόλις ενός πόντου μεταξύ τους (Ρόμα και Μπολόνια στους 25 βαθμούς, Νάπολι και Φιορεντίνα στους 24).

• ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες, Ζαλέβσκι, Ντιμπάλα (15' Αζμούν (62' Ελ Σααραουί), Πελεγκρίνι (85' Μπόβε), Λουκάκου
  • ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Καγιόντε (81' Λόπες), Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μέλο, Ντάνκαν, Ικονέ (72' Γκονσάλες), Μποναβεντούρα (78' Σοτίλ), Κουαμέ, Ενζολά

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους - Νάπολι 1-0 (51' Γκάτι)
  • Βερόνα - Λάτσιο 1-1 (70' Ανρί / 23' Τζακάνι)
  • Αταλάντα - Μίλαν 3-2 (38', 55' Λούκμαν, 90+5' Μουριέλ / 45+3' Ζιρού, 80' Γιόβιτς)
  • Ίντερ - Ουντινέζε 4-0 (37' πέν. Τσαλχάνογλου, 42' Ντιμάρκο, 44' Τουράμ, 84' Μαρτίνες)
  • Φροζινόνε - Τορίνο 0-0
  • Μόντσα - Τζένοα 1-0 (83' Μότα)
  • Σαλερνιτάνα - Μπολόνια 1-2 (75' Σίμι / 9' 20' Ζίρκζι)
  • Ρόμα - Φιορεντίνα 1-1 (5' Λουκάκου / 66' Κουάρτα)
  • 11/12 19:30 Έμπολι - Λέτσε
  • 11/12 21:45 Κάλιαρι - Σασουόλο