SERIE A

Ρόμα - Έμπολι 7-0: Πρώτη νίκη με φόρα από Ντιμπάλα

Ο Πάουλο Ντιμπάλα της Ρόμα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Έμπολι για τη Serie A 2023-2024 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Ο Πάουλο Ντιμπάλα έδωσε ώθηση στη Ρόμα ώστε να πάρει την πρώτη νίκη της στη Serie A, διαλύοντας 7-0 την Έμπολι.

Η Ρόμα πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο απέναντι στη μοναδική ομάδα της Serie A που βρισκόταν από κάτω της πριν από την 4η αγωνιστική, την Έμπολι. Το 7-0 στο "Ολίμπικο" οδήγησε σε δεύτερη εκκίνηση στη σεζόν των Ρωμαίων που πήραν ψυχολογική ώθηση για το Europa League.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο άρχισε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, αφού στο 2ο λεπτό κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πάουλο Ντιμπάλα. Στο 8ο λεπτό ο Ρενάτο Σάντσες έγραψε το 2-0 και το αυτογκόλ του Αλμπέρτο Γκράσι στο 35' ουσιαστικά κλείδωσε τις εξελίξεις.

Οι "τζιαλορόσι" δεν σπαταλούσαν σουτ και δοκίμασαν τα πόδια τους μόνο υπό καλές προϋποθέσεις, όπως στο 55ο λεπτό, όταν ο Ντιμπάλα αύξησε τον δείκτη του σκορ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι αλλαγές δεν προκάλεσαν σημαντικές ανατροπές και στο τέλος το πάρτι της Ρόμα πήρε εντυπωσιακή μορφή.

Οι Μπράιαν Κριστάντε, Ρόμελου Λουκάκου και Τζιανλούκα Μαντσίνι χρίστηκαν με τη σειρά τους σκόρερ και διαμόρφωσαν το θριαμβευτικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους - Λάτσιο 3-1 (10', 67' Βλάχοβιτς, 26' Κιέζα - 64' Αλμπέρτο)
  • Ίντερ - Μίλαν 5-1 (5', 69' Μικίταριαν, 38' Τουράμ, 79' πέν. Τσαλχάνογλου, 90+3' Φρατέζι / 57' Λεάο)
  • Τζένοα - Νάπολι 2-2 (40' Μπάνι, 56' Ρετεγκί / 76' Ρασπαντόρι, 84' Πολιτάνο)
  • Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-0
  • Μόντσα - Λέτσε 1-1 (24' Κολπάνι / 3' πέν. Κίρστοβιτς)
  • Φροζινόνε - Σασουόλο 4-2 (45+4' πέν. Σεντιρά, 70', 76' Ματσιτέλι, 90+6' Λιρόλα / 7', 24' Πιναμόντι)
  • Φιορεντίνα - Αταλάντα 3-2 (35' Μποναβεντούρα, 45' Μαρτίνες, 76' Κουαμέ / 20' Κόπμαϊνερς, 53' Λούκμαν)
  • Ρόμα - Έμπολι 7-0 (2' πέν., 55' Ντιμπάλα, 8' Σάντσες, 35' αυτ. Γκράσι, 79' Κριστάντε, 82' Λουκάκου, 86' Μαντσίνι)
  • 18/09 19:30 Σαλερνιτάνα - Τορίνο
  • 18/09 21:45 Βερόνα - Μπολόνια