LIGUE 1

Ρεμς - Μαρσέιγ 0-1: Χωρίς φρένα για τη 2η θέση

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον ΠΑΟΚ σε ματς του Europa Conference League | 7 Απριλίου 2022 @2022 DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μαρσέιγ επικράτησε και της Ρεμς με 1-0, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη 2η θέση της Ligue 1.

Η εκπληκτική πορεία της Μαρσέιγ το τελευταίο διάστημα συνεχίζεται, αφού έφτασε τις δέκα νίκες σε έντεκα παιχνίδια όλων των διοργανώσεων (ήττα μόνο από την Παρί), χάρη στο εκτός έδρας 1-0 επί της Ρεμς (με τον Τάσο Δώνη εκτός αποστολής) για την 34η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Μασσαλοί βρήκαν το μοναδικό γκολ του αγώνα με τον Ζέρσον στο 83', ψάχνοντάς το μόνο για κάποια λεπτά στο 2ο ημίχρονο, σε ένα κατά τα άλλα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, με χαμηλό τέμπο και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν πολλές καλές στιγμές.

Η νίκη των Μασσαλών τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στο "κλείδωμα" της 2ης θέσης στη βαθμολογία, που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.