LIGUE 1

Ρεμς - Λιόν 1-1: Ο Ντεμπελέ έσωσε το βαθμό στο τέλος

Ο άσος της Λιόν Μούσα Ντεμπελέ πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Μαρσέιγ
Ο Μούσα Ντεμπελέ πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Μαρσέιγ © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Λιόν έσωσε στο τέλος το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 με αντίπαλο την ουραγό Ρεμς για τη Ligue 1.

Η Ρεμς ετοιμαζόταν για την πρώτη νίκη της σεζόν, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Μουσά Ντεμπελέ. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε στο τέλος κι έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 για τη Λιόν στην 4η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τζούνια Ίτο στο 24ο λεπτό χωρίς να έχουν την μπάλα στα πόδια τους. Τη δημιουργία την είχαν αφήσει στους "γκον", που δυσκολεύτηκαν αρκετά να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των ουραγών της κατηγορίας.

Η Ρεμς ήταν πιο απειλητική στην κόντρα, όμως στο 2ο ημίχρονο η Λιόν πίεσε παραπάνω και δεν άφησε σχεδόν καθόλου μπάλα στους γηπεδούχους. Η πολιορκία κατέληξε στο γκολ του Ντεμπελέ στο 86', με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.